Naturalny detergent- cytryna

Cytryna w nowej odsłonie!

Cytryna jest darem natury, który możemy wykorzystać nie tylko w celach spożywczych. Z powodzeniem zastąpi środki owadobójcze, odkażające czy czyszczące. Wybierając cytrynę zamiast detergentów, nie niszczysz środowiska i masz pewność, że ty i twoi najbliżsi nie jesteście narażeni na kontakt z toksycznymi substancjami. Zapraszamy!

 1. Cytryna doskonale wyczyści deskę do krojenia, miski drewniane, wałki – przekrój cytrynę na pół i miąższem pocieraj o deskę. Jeśli deska jest brudna i przebarwiona, zalej miejsce przebarwienia sokiem z cytryny i pozostaw na trochę. Większość plam na naczyniach pod wpływem cytryny zniknieJ
 2. Przechowujesz jedzenie w plastikowych pojemnikach, które „przeszły” zapachem? Jeśli chcesz pozbyć się uciążliwego zapachu z pojemniczka, nalej do niego wody i soku z cytryny (W proporcji 1:1) i pozostaw na kilka godzin. Umyj i wypłucz pojemnik i ciesz się prawie nowym pojemnikiem.
 3. Jeśli twoja lodówka nie pachnie najlepiej, wstaw do niej na talerzyku skórki z cytryny. Po kilku dniach skórki wchłoną nieprzyjemne zapachy.
 4. Cytryna doskonale podziała również jako specyfik do czyszczenia elementów chromowanych i dodatków ze stali nierdzewnej.
 5. Osoby, które nie są uczulone na cytrusy mogą z powodzeniem używać cytrusów (cytryny, pomarańcze) – wystarczy odrobina soku z cytryny (lub innego cytrusa) naniesiona na skórę pod pachami (nie należy tego robić po depilacji i goleniu). W ten sposób uzyskujemy antybakteryjne, tonizujące, odświeżające.
 6. Sok z cytryny ma również właściwości rozjaśniające – można użyć go jako rozjaśniacza do płytek paznokci. Przyda się to osobom które mają przebarwienia od farb, żywności, papierosów.
 7. Cytryna nadaje się także do czyszczenia biżuterii – doskonale oczyści złoto i srebro (ostrożnie z antykami). Czyścić można roztworem w stosunku 1:1.
 8. Kobiety od pokoleń używają cytryny jako naturalnego wybielacza – działa doskonale, a nie niszczy tkaniny. Wystarczy zalać plamę sokiem z cytryny, a następnie opłukać w wodzie.
 9. W kuchni cytryną można zastąpić na przykład sól – w wielu sałatach pojawia się sól – zamiast niej można przygotować dressing na bazie soku z cytryny, będzie to z zyskiem dla naszego zdrowia! Co ciekawe, jednym z trików kuchennych na niesklejony ryż jest również sok z cytryny – kilka kropel soku z cytryny do wrzącej wody i ryż nie poskleja się!
 10. Cytryna jest bardzo dobrym środkiem odkażającym – idealnie nada się do umycia warzyw i owoców. Aby przygotować „naturalny” płyn do czyszczenia warzyw i owoców, na których mogą znaleźć się resztki detergentów, należy zmieszać wodę, sok z cytryny i sodę oczyszczoną. Przemyte owoce i warzywa płuczemy pod ciepłą, ale nie gorącą bieżącą wodą.
 11. Cytryna zwalcza mrówki i inne szkodniki, na przykład ćmy. Wystarczy zapach świeżej cytryny i mamy pewność, że te owady nie będą nas dręczyć. Najlepiej przygotować sok z cytryny, wlać go do butelki z dyfuzorem i rozpylić w okolicach okien, drzwi, kratek wentylacyjnych.
 12. Mgiełka z soku cytrynowego pozwoli nam również uchronić nasze meble przed kocimi rozrabiakami. Wystarczy spryskać meble mgiełką cytrynową, a Koty z pewnością niechętnie się do nich zbliżą.
2 replies
 1. Izabela Leśniewska
  Izabela Leśniewska says:

  Uwielbiam cytrynę, jem wszystko co jest z nią związane, a przy tym rzadziej choruję bo cytryna ma sporo witamin, które odpowiadają za naszą odporność.

 2. AnnaTokarska
  AnnaTokarska says:

  Świetne rady! Na pewno skorzystam ;-) wow, zaskoczył mnie pkt 10! Podam go dalej wszystkim gospodynią domowym ;-)

Komentowanie wyłączone.