Ekologiczne naczynia jadalne

Ekologiczne i jadalne (!) naczynia z otrębów!

Zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednia dieta, uprawianie sportu, pozytywne nastawienie do życia oraz odpowiedni wypoczynek. Zdrowy tryb życia to także dbałość o ekologię, a z tym we współczesnym świecie bywa różnie.

Polacy wytwarzają rocznie niezliczone ilości odpadów, znaczna ich część to plastikowe naczynia – kubki, sztućce, talerzyki oraz tacki, które nie ulegają rozkładowi lub zachodzi on na przestrzeni setek lat.

Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie do użycia ekologicznych i całkowicie biodegradowalnych naczyń jednorazowego użytku.

Naczynia produkowane są od 1997 roku przez Jerzego Wysockiego, potomka starej rodziny młynarskiej. W całości wytwarzane z otrębów posiadają niezwykle ciekawy wygląd i zapach. Największą zaletą naczyń z otrębów jest fakt, że po użyciu można je spożyć jako zdrowe uzupełnienie diety.

Będą idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych którzy przywiązują ogromną wagę do ekologicznego stylu życia. Łączą ze sobą funkcjonalność estetykę, a ich użycie pozostaje w zgodzie z naturą.

1 Odpowiedzi
  1. Paulina_73408
    Paulina_73408 says:

    Bardzo fajna sprawa z tymi jadalnymi naczyniami :) słyszałam już o tym w telewizji. Pomysłowe i pożyteczne, a przede wszystkim nieszkodliwe dla środowiska. Super :)

Komentowanie wyłączone.