Ekologicznie w kuchni!

Ekologicznie w kuchni

Przepis na ekologiczną kuchnię

Świadomość ekologiczna wśród konsumentów ciągle wzrasta. Jak zadbać o ekologię w kuchni? Przeczytaj nasz przepis na zieloną kuchnię.

 

Kilka litrów wody

Czy wiesz, że cieknący kran może sprawić, że zużyjesz kilka litrów wody więcej? Pamiętaj, że oszczędzając wodę, dbasz o swój domowy budżet, a także przyczyniasz się do zmniejszenia deficytu wody pitnej na świecie.

Myjąc naczynia w zmywarce, stosuj program oszczędnościowy. Włączaj ją zawsze, jeśli jest ona pełna naczyń. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, nigdy nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Wtedy z pewnością zużyjesz więcej wody.

 

Duża dawka energooszczędności

Wiadomo, im wyższa klasa urządzenia, tym jest ono bardziej energooszczędne. Najlepiej kupować lodówki, zamrażarki, zmywarki, kuchenki i piekarniki o klasie efektywności energetycznej A. Zużywają one najmniej prądu. Najwyższą klasą energooszczędności jest klasa A+++

 

Szczypta ciepła

Musimy pamiętać, żeby ustawić lodówkę z dala od źródeł ciepła. Wówczas będzie ona zużywała mniej energii. Ciepłe powietrze dostaje się do lodówki, a tym samym zużywa ona więcej prądu, aby schłodzić je ponownie

 

(Przy)gotowanie

To, co gotujemy i jak gotujemy ma olbrzymi wpływ na zużycie energii. Przyrządzając potrawy na kuchence gazowej (taka jest najbardziej przyjazna środowisku), najlepiej jest unikać dużego płomienia. Nie powinien on wystawać poza garnek. Często należy również czyścić dysze, gdyż mogą się one zapychać i przez to zużywać więcej gazu.

Zawsze gotujmy potrawy pod przykryciem, a po ich zagotowaniu pamiętajmy, żeby zmniejszyć płomień. Do gotowania możesz też użyć parowaru, który potrzebuje małą ilość wody i doskonale zachowuje wartości odżywcze potraw oraz ich kolor.

 

Na deser ;-)

Tak zwana ustawa śmieciowa wymogła na wielu Polakach segregację odpadów. Wrzucaj papier, szkło i plastik do osobnych pojemników. Dzięki temu mogą one zostać poddane recyklingowi, czyli mogą zostać powtórnie przetworzone. Elektrośmieci zawsze oddawaj do specjalnych punktów, lub wrzucaj do specjalnie oznaczonych pojemników.