Orzechy piorące

Orzechy piorące – tanie i ekologiczne, antyalergiczne!

Słyszeliście kiedyś o orzechach piorących? Tak tak, matka natura pomyślała o wszystkim. Nie potrzebne nam proszki i płyny do prania, kiedy mamy orzechy piorące. Co to są orzechy piorące?  I skąd się wzięły?

Orzechy piorące pochodzą z tak zwanego drzewa mydlanego, Sapindus Trifollatus, uprawianego głównie w Azji (Indie, Nepal). Drzewo to osiąga wysokość około 13-17 metrów. Skorupy orzechów drzewa mydlanego są bardzo bogate w saponinę, czyli substancję odpowiadającą za pienienie. Wystarczy odrobina wody, a z orzechów wytwarzają się piorące ługi.

Warto dodać, że orzechy piorące nie tylko piorą i ładnie pachną – są w 100% ekologicznym i bezpiecznym produktem, dzięki któremu czystą odzieżą mogą się cieszyć alergicy. Wystarczy kilka orzechów na całą pralkę – można też prać ręcznie. Orzechy nie brudzą, nie rozpadają się na mniejsze szarpiące elementy, w związku z czym nie ma mowy o uszkodzeniu odzieży z nawet tak delikatnych materiałów jak jedwab.

Ekologiczne orzechy piorące, poza tym, że są antyalergiczne mają też właściwości przeciwbakteryjne. Ludność zamieszkująca Indie i pobliskie kraje stosuje orzechy piorące od wieków – może czas wyjść naprzeciw ekologicznym środkom piorącym i zastosować takie orzechy w naszych domach? Orzechy piorące są dzisiaj powszechnie dostępne w ekologicznych marketach, a czasami także i w drogeriach z kosmetykami.

Orzechów piorących można też używać jako mydło oraz jako szampon do włosów – jest to bardzo delikatny środek czyszczący.

Jakie są plusy takich orzechów piorących?

 • Są ekologiczne
 • Nie uczulają
 • Mają właściwości przeciwbakteryjne
 • Są tańsze niż proszek
 • Nie obciążają środowiska
 • Po zużyciu można wyrzucić na kompost

 

 

1 Odpowiedzi
 1. Justyna Plewa
  Justyna Plewa says:

  Super sprawa. Tanio i ekologicznie. Na pewno wykorzystam w swoim domu.

Komentowanie wyłączone.