Ekologiczne zdrowie

Domowe środki na przeziębienie

Chemiczne witaminy

Zima, to czas, kiedy wielu z nas zapada na różnego rodzaju przeziębienia. Aby w porę zapobiec chorobie, można rozpocząć kurację domowymi sposobami. Każdy wie, że sok malinowy, czy lipowa herbata doskonale sprawdzają się przy dreszczach i gorączce. Po co mamy stosować witaminy zawarte w kapsułkach, skoro możemy czerpać je prosto z natury?

Zrób to sam

Jeśli chcemy się kurować domowymi sposobami, koniecznie musimy wcześniej zadbać o „środki lecznicze” w postaci soków, dżemów, czy ziół. Najlepiej przygotować lub zebrać je samemu podczas okresu ich kwitnienia, czy zbiorów, gdyż te ze sklepów często zawierają domieszkę barwników, czy substancji chemicznych. A przecież chcemy zapobiegać chorobom w sposób jak najbardziej ekologiczny.

Naturalne środki na przeziębienie

Sok z czarnego bzu, podobnie jak sok malinowy, zawiera duże ilości witaminy C, zapobiega gorączce i działa przeciwbólowo. Warto przygotować w lecie samodzielnie sok, czy dżem z tych owoców.

Kwiaty lipy świetnie sprawdzają się przy wysokiej temperaturze i działają napotnie. Wystarczy zrobić z nich napar i pić 2-3 razy dziennie.

A jeżeli chcesz się pozbyć kataru, koniecznie wykorzystaj majeranek. Ta aromatyczna przyprawa udrożni nos na długo i pomoże także przy uporczywym kaszlu.

Czosnek to naturalny antybiotyk, który działa leczniczo nie tylko przy chorobie, ale i także skutecznie zapobiega wielu infekcjom, szczególnie wirusowym.

Czerpiemy z natury

Natura dała nam wiele „produktów”, które można wykorzystywać przy różnego rodzaju infekcjach. Oczywiście w cięższych stadiach choroby często musimy sięgnąć po farmaceutyki, jednak warto skorzystać z naturalnych i ekologicznych porad, które często mogą zapobiec infekcji, lub złagodzić ich przebieg.

10 replies
 1. Krystyna
  Krystyna says:

  Twoje przemyślenia niezwykle dużo mnie wyedukowały. Ciekawe co jeszcze interesującego chcesz wstawić na stronę. Oczywiście będę przeglądać tego bloga.

 2. Joanna
  Joanna says:

  Zwolennicy swoich działek lub ogródków wiedzą najlepiej ile korzyści można dzięki nim osiągnąć. Niewiele wysiłku, aby ziółka czy inne warzywa i owoce urosły, a po zbiorach starcza na długi czas. Sama prowadzę małą działkę, latem na świeżym powietrzu można posiedzieć zajadając owoce, a w kolejnym okresie budzą się warzywa, które po przetworzeniu starczą na cała zimę i zioła, które z powodzeniem można suszyć.
  O odporność najlepiej dbać przez cały czas wspomagając się naturalnym pożywieniem. Jeśli chodzi o majeranek – nigdy nie zapomnę męczących inhalacji z dzieciństwa.
  Informacje warte przeczytania. Polecam stronę.

 3. Ada
  Ada says:

  Super notka, takiego info było mi trzeba. Nie lubię brać leków, nie do końca ufam zawartych w nich substancjom i nie raz przekopywałam Internet w poszukiwaniu naturalnych sposobów na przeziębienie. Teraz wiem więcej i już nie trzeba będzie szukać.

 4. wiolciawie
  wiolciawie says:

  Właśnie jestem w trakcie leczenia anginy. W tym wypadku stosuję zarówno antybiotyki jak naturalne metody leczenia. Czosnek oczywiście choć nie jest zbyt przyjemnym lekarstwem z pewnością pomaga na przeziębienia, moja mama także zawsze dawała syrop z czarnego bzu, jest lepszy w smaku. Zaskoczyliście mnie informacją, że majeranek działa na katar, z pewnością wypróbuję :-)

 5. PAULINA_72867
  PAULINA_72867 says:

  Witam. Jestem typem człowieka, który dba o siebie. Uprawiam sport, ćwiczę, zdrowo się odżywiam, więc też to normalne, że naturalnymi sposobami powinnam się leczyć z przeziębienia czy zwykłej grypy. Witaminy w kapsułkach, te wszystkie sztuczne substancje, które mają nas leczyć, dbać o nasze zdrowie tak naprawdę tego nie robią. Myślę, że wszyscy o tym wiedzą. Najlepsze są naturalne, domowe sposoby, które w tym artykule zostały przedstawione. Nie znałam większości z tych, które są tu wymienione. Okres zimy nadal trwa, nadal trzeba dbać o swoje zdrowie, a ja już znam kilka dodatkowych na to sposobów! :) Serdecznie dziękuję :) Bardzo pomocny i mądry artykuł! :)

 6. Paula
  Paula says:

  Ja zawsze staram się stosować naturalne lekarstwa, bez dodatków chemii. Zdrowe owoce i warzywa to podstawa, szczególnie kiedy jesteśmy chorzy a wiele specyfików możemy zrobić samodzielnie.

Komentowanie wyłączone.