Samochód elektryczny

Ekologiczne samochody – ekologiczne podróżowanie :)

Samochód na prąd

Czy o samochodzie zasilanym prądem można powiedzieć, że jest ekologiczny? Może będzie to stwierdzenie nieco na wyrost, jednak taki samochód z pewnością będzie bardziej ekologiczny niż ten tradycyjnie zasilany.  Według obliczeń, samochód zasilany prądem jest tańszy nawet 7 razy od samochodu na benzynę czy olej napędowy!

W Polsce samochody elektryczne nie są jeszcze tak popularne, jednak można zauważyć rosnący trend, który pozwala mieć nadzieję, że wkrótce sytuacja ta się zmieni. Powstaje coraz więcej dystrybutorów prądu na trasach, co ma  zachęcić polskich kierowców do zmiany samochodu. Jest też sporo programów rządowych, które gwarantują liczne przywileje z tytułu posiadania ekologicznego samochodu. Właściciele samochodów z napędem elektrycznym mogą też liczyć na większe przywileje na terenie Europy – są bowiem takie miejsca gdzie można wjechać tylko samochodem z napędem alternatywnym.

Kwestia estetyczna schodzi tutaj na drugi plan, bowiem modele wypuszczane przez koncerny motoryzacyjne mogą wcale „z zewnątrz” nie różnić się nadwoziem.

Mamy nadzieję, że po naszych drogach zacznie jeździć więcej takich pro-ekologicznych samochodów, które przecież nie emitują spalin!

Samochód na wodór

Moda na ekologię sprawiła, że także w świecie motoryzacji zaczęto szukać coraz bardziej ekologicznych rozwiązań.  Jedna z japońskich marek wprowadziła właśnie do sprzedaży nowy model samochodu, który jest zasilany wodorem. Dokładniej – zasilany jest z wodorowego ogniwa paliwowego. W ogniwach paliwowych podczas  jazdy wodór łączy się z tlenem, a w wyniku tej reakcji powstaje prąd, który napędza silnik elektryczny. Co ciekawe, z rury wydechowej zamiast spalin wydobywa się czysta para wodna!

Nowy samochód zasilany wodorem ma być bardzo bezpieczny i ekologiczny.  Ciekawe kiedy będzie można dostać go w Polsce J

4 replies
 1. adam516
  adam516 says:

  Samochody na prąd to przyszłość ludzkości, myślę ze jeszcze kilka lat i będą powszechnie spotykane na naszych drogach dzięki czemu spadną koszty podróżowania oraz będziemy mieli mniej zanieczyszczone powietrze :D

 2. ZOSIA2307
  ZOSIA2307 says:

  Ciekawy artykuł czyste powietrze to marzenie każdego człowieka mieszkającego w centrum miasta.

 3. Monika72097
  Monika72097 says:

  Ciekawe rozwiązanie. Gdyby jeździły tylko takie ekologiczne samochody, to na pewno powietrze byłoby czystsze.

Komentowanie wyłączone.