Raingardens czyli ogrody deszczowe
Ogrody deszczowe to niewielkie powierzchnie pokryte roślinnością, które zostały zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie zbiorników wody deszczowej lub bezpośrednio w pobliżu rynien lub krat ściekowych. Idea jest bardzo prosta – sadzi się rośliny w takim miejscu, w którym będą miały stały dostęp do wody deszczowej. Oczywiście muszą to być rośliny lubiące wilgotną glebę (rośliny hydrofitowe, które dodatkowo posiadają na tyle ‘inteligentny’ system ukorzenienia, że korzenie i kłącza zatrzymają wszelkie niepowołane związki takie jak na przykład metale ciężkie czy związki białkowo-tłuszczowe), raczej nie sukulenty, którym wody potrzeba niewiele.
Ogrody deszczowe mogą też odbierać wodę z twardych i nieprzepuszczalnych powierzchni takich jak na przykład parkingi, ulice, place, chodniki – rośliny przejmują wodę deszczową i zatrzymują ją, dzięki czemu zwiększa się retencja wód. Ogrody takie mogą być nasadzane zarówno w pojemnikach jak i w nieckach infiltracyjnych, w gruncie.
Ogrody deszczowe są bardzo ekologiczną inicjatywą – warto wykorzystywać wodę deszczową zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, gdzie jest mało zieleni, a wykorzystując wodę deszczową po pierwsze nie martwimy się nadmiarem ścieków, a po drugie mamy też ciekawy element zielonej architektury.
I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already
Cheers!
Na prawdę bardzo ciekawa alternatywa tradycyjnego ogrodu
Wow! Genialny pomysł! Muszę koniecznie wykorzystać to w swoim ogrodzie
Świetny i bardzo ciekawy wpis.