Ścienna bariera termiczna

Ścienna Bariera Termiczna

Politechnika Gdańska poinformowała, że doktor hab. inż. Marek Krzaczek opracował metodę magazynowania ciepła, którą nazwano ścienną barierą termiczną. Bariera ta umożliwia magazynowanie ciepła pozyskiwanego z promieni słonecznych pod ziemią. Zmagazynowane ciepło miałoby być wykorzystywane do ogrzania domu wtedy, gdy byłoby potrzebne. Warto zaznaczyć, że taka termiczna ściana zastosowana w budynku pozwala w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię.

Jak dokładnie działa ścienna bariera termiczna? W przekroju ścian budynku zamontowane są rury polipropylenowe, wykonane z wysokiej jakości materiału, tworzą swego rodzaju matę termiczną utrzymującą stałą temperaturę (około 20 stopni). Matą tą przepływa płyn, który transportuje energię z  magazynu (w którym nagromadzona jest energia z promieni słonecznych) . System sterowania ścianą tzw. SVC Controller będzie uruchamiany albo komputerem lub automatycznym systemem sterowania.

Ściana termiczna nadaje się doskonale do budynków nowoczesnych, ale można ją wdrożyć również w budynkach istniejących i działających od lat. Wszystko jest do zrobienia :) Projekt doktora Krzaczka został wpisany w zarys unijnego projektu renowacji ogłoszonego przez UE na 201 rok – mamy nadzieję, że technologia znajdzie wielu chętnych na zastosowanie. Będzie cieplej i ekologiczniej!

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Politechniki Gdańskiej