solaroad

SolaRoad w Holandii – pierwsza taka ścieżka rowerowa:)

W Holandii powstała pierwsza na świecie ścieżka rowerowa z paneli słonecznych. SolaRoad   zbudowano na przedmieściach Amsterdamu, Krommenie i Wormerveer. Ta absolutna nowość umożliwia swobodne poruszanie się po trasie, a jednocześnie wytwarza energię słoneczną. SolaRoad zrewolucjonizowała branżę energetyki.

Solarna ścieżka skonstruowana jest ze słonecznych ogniw krystalicznego krzemu. Osadzono je w betonie, a następnie pokryto przezroczystym hartowanym szkłem. Specjalnie opracowana technologia sprawia, że ścieżka jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Holendrzy uzyskali taki efekt dzięki zastosowaniu antypoślizgowego szkła. SolaRoad ma wiele zalet – jest wytrzymała, bezpieczna i trwała. Największym atutem nowej drogi dla jednośladów jest jej ekologiczność.

Płyty solarne wytwarzają o około 30% energii mniej niż panele umieszczane na dachach, dlatego że nie można ich dostosować do położenia słońca. Znaleziono jednak rozwiązanie problemu. Dzięki zamontowaniu płyt pod kątem, pobierają one więcej promieni słonecznych, a jednocześnie umożliwiają swobodny odpływ wody. Ścieżka ma na razie 70 metrów, w 2016 roku ma zostać wydłużona do 100 metrów. Będzie wtedy w stanie zasilić energią trzy gospodarstwa domowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.solaroad.nl/

2 replies

Komentowanie wyłączone.