Biodegradowalny plastik z glonów?
Grupa niemieckich naukowców, w rezultacie długich badań, ogłosiła, że istnieją glony jednokomórkowe (mowa tutaj o okrzemkach), które są w stanie wyprodukować polihydroksymaślan, czyli swego rodzaju termoplastyczne tworzywo sztuczne – poliester. Co więcej wyprodukowany przez glony poliester pod postacią PHB jest biodegradowalny i nie zagraża środowisku. Oznacza to, że dzięki bakteriom zawartym w glebie lub ściekach, materiał ten zostanie szybko rozłożony w warunkach beztlenowych na wodę i dwutlenek węgla.
Badania są wynikiem refleksji grupy badaczy, którzy wiedząc jak wielkie ilości opakowań produkowanych na bazie ropy rokrocznie lądują na wysypiskach, a których samodzielny rozkład może zająć nawet kilka tysięcy lat (o ile w ogóle się rozłożą), stwierdzili, że już najwyższy czas znaleźć sposób na to, by poprawić sytuację środowiska. I tak rozpoczęły się prace nad bioplastikiem.
Naukowcy z LOEWE-Centre Synmikro w Marurgu i Westfalische Wilhelms-Universitat wyizolowali bakteryjne geny odpowiedzialne za produkcję enzymów koniecznych do wytwarzania plastiku i „wmontowali” je okrzemkom z gatunku Phaeodactylum tricoronutum.
Rozwiązanie to może okazać się ogromnym sukcesem niemieckich naukowców. W przeciwieństwie do roślin z których można byłoby wyprodukować biodegradowalne tworzywa i w odróżnieniu od szybko działających lecz drogich w użyciu bakterii, okrzemki są „tanie” i działają bardzo szybko – do działania potrzebują światła i wody, a w ciągu kilku tygodni mogą wyprodukować tyle PHB, ile standardowa produkcja z roślin zajęłaby przynajmniej kilkanaście miesięcy.
W zasadzie nie ma żadnych wątpliwości, która z opcji jest lepsza – pozostaje tylko czekać, aż taka produkcja stanie się rzeczywistością i wejdzie w szerszą skalę niż tylko laboratoryjne badania.
Za dużo jest produkowanych odpadów. MOże dzięki takiemu rozwiązaniu, środowisko nie bedzie ąz tak niszczone.
To byłaby rewolucja! Rzeczywiście środowisko by odetchnęło i może udało by się choć w niewielkim stopniu odwrócić zmiany jakie zaszły na całej ziemi.
Mam nadzieję, że już wkrótce nowe tworzywa będą dostępne w powszechnym użyciu, środowisko odetchnie w jakimś stopniu od odpadów.