Pszczoły - chrońmy je

Pszczoła – nasze wspólne dobro

Einstein i pszczoły

Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, odgrywające olbrzymią rolę w życiu gospodarczym człowieka. Albert Einstein wysunął kiedyś teorię, że gdy zginie ostatnia pszczoła na świecie, ludność Ziemi wymrze w ciągu czterech lat. Pszczoły zapylają większość roślin, a gdy przestaną to robić na naszej planecie po prostu zacznie brakować jedzenia.

Pszczoły wymierają

Wymieranie pszczół ma wiele przyczyn, na pewno jedną z nich są szkodliwe pestycydy, którymi rolnicy opryskują swoje uprawy. Przez to owady tracą naturalną odporność i stają się podatne na choroby. A przecież większość produktów na świecie jest ściśle związana z zapylaniem roślin.

Znaczenie owadów

Znaczenie pszczoły miodnej w przyrodzie jest nieocenione. Są one nieodłączną częścią ekosystemu i produkują wiele cennych składników, jak miód, kit pszczeli, woski. Bez pomocy pszczół produkcja dżemów, soków i innych artykułów byłaby po prostu niemożliwa. Wyobraźmy sobie miliardowe straty w gospodarce oraz braki podstawowych produktów w sklepach. Pszczołom zawdzięczamy naprawdę wiele.

Chrońmy

Aby zapobiec katastrofie należy wzmacniać świadomość ludzi odnośnie roli pszczół w przyrodzie. Niezbędne są także rozwiązania systemowe w zakresie ochrony tych owadów. Chrońmy pszczoły dla naszego wspólnego dobra.

3 replies
  1. Black Jack
    Black Jack says:

    pszczoły, generalnie owady to ważny element ekosystemu – mamy świadomość wagi ich wpływu na środowisko, stąd też coraz więcej projektów lokalnych partycypacyjnych, które je chronią.

  2. Dominika z inclicka
    Dominika z inclicka says:

    Żylibyśmy w świecie bez kwiatów, bez ptaków – bo pszczoła uczestniczy także w zapylaniu roślin, które nie są w kręgu zainteresowania człowieka – dają za to pokarm ptakom śpiewającym. Nie chciałbym żyć w takim monotonnym świecie…

Komentowanie wyłączone.