Warzywa i owoce w lodówce

Warzywa i owoce – świeże i zdrowe na dłużej

Warzywa i owoce stanowią sporą część naszego codziennego pożywienia. Wielu osobom brakuje czasu by codziennie robić zakupy i chodzić do sklepu po świeże warzywa. Warto wiedzieć jak przechowywać warzywa i owoce, aby jak najdłużej zachować ich świeżość i cenne wartości. Przedstawiamy kilka istotnych zasad, których warto się trzymać by cieszyć się warzywami i owocami pełnymi witamin przez cały rok.

 1. Wybierajmy warzywa i owoce sezonowe, najlepiej od lokalnych dostawców

 

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem są własne plony, jednak nie oszukujmy się – dzisiaj niewiele osób ma możliwości na uprawę warzyw i owoców w przydomowym ogródku. Jeśli nawet nie mamy swojego ogródka, wybierajmy warzywa i owoce od lokalnych rolników i hodowców. Nie kupujmy warzyw w supermarketach (chyba, że nie ma innego wyjścia), bo te z lokalnych rynków z pewnością będą dużo lepszej jakości.

 

 1. Warzywa i owoce przechowujmy w odpowiednich warunkach

 

Jeśli przechowujemy warzywa i owoce w lodówce, zadbajmy o to by było w niej sucho i czysto. Dotyczy to również samych produktów, które powinny być suche. Warzywa i owoce należy myć bezpośrednio przed spożyciem bądź przed przygotowaniem do przetworzenia.  Warzywa i owoce powinny znaleźć się na najniższych półkach lodówki, a część w specjalnie przygotowanych do tego celu szufladach.

 

Jeśli warzywa i owoce nie będą przechowywane w lodówce, należy wybrać ciemne i chłodne miejsce – najlepiej w piwnicy.  Doskonale do przechowywania warzyw i owoców nadają się kosze wiklinowe czy kamionkowe naczynia. Warzywa można też przechowywać na balkonie, schowane w szafkach i pojemnikach.

 

 1. Niektóre warzywa i owoce nie lubią swojego towarzystwa

 

Przechowując niektóre z warzyw czy też owoców należy pamiętać o tym, że istnieją pewne grupy owoców i warzyw, które wzajemnie negatywnie na siebie wpływają.  Należy też unikać kupowania warzyw i owoców, które nie najlepiej zachowują się jeśli są przechowywane w lodówce – warto wtedy wybierać takie owoce, warzywa, które mogą dłużej poleżeć w skrytce czy też w lodówce, natomiast jeśli chcemy cieszyć się świeżymi pomidorami, truskawkami, bananami – kupujmy ich mniej, ale częściej.

 

 1. Nie kupujmy żywności, która na starcie wygląda kiepsko


Nie kupujmy żywności, która już w dniu potencjalnego zakupu nie wygląda zbyt dobrze (np. jest zwiędnięta, ma plamy, jest uszkodzona, brzydko pachnie).

 

 1. Wybierajmy warzywa, owoce, produkty z certyfikatem ekologicznym

Wybierając produkty oznaczone certyfikatem ekologicznym lub bio, wiemy, że warzywa i owoce, które kupiliśmy pochodzą z ekologicznego rolnictwa i nie były modyfikowane genetycznie ani szprycowane chemikaliami.

18 replies
 1. Rosaura
  Rosaura says:

  Od jutra rozpoczynam odchudzanie, kto się odchudza ze mna?
  Wyszperalam w google dobry plan na schudnięcie, wygoglujcie sobie – xxally radzi jak szybko schudnac

 2. Jovi
  Jovi says:

  Dzięki za ciekawy artykuł. Dzięki niemu będę wiedzieć, jak przechowywać warzywa i owoce, by jak najdłużej można się było cieszyć ich świeżością. :)

 3. Emilia
  Emilia says:

  Bardzo przydatny post, nie zdawałam sobie sprawy, że tak ważne jest jakie warzywa powinny być obok siebie.

 4. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Szkoda, ze nie podano, które owoce i warzywa nie lubią swojego towarzystwa, ale ogólnie przydatne informacje :) Ja już czekam na lato i sezon owocowo – warzywny ;)

 5. pendulum
  pendulum says:

  Super artykuł! Te zasady są naprawdę bardzo ważne. Dobrze, że teraz więcej osób będzie o nich wiedziało.

 6. katasia933
  katasia933 says:

  odrazu zaciekawił mnie artykuł , bardzo fajny i zawiera wiele informacji ,które są przydatne :)

 7. Madziulka
  Madziulka says:

  Ciekawy artykuł, taraz wiem jak odpowiednio przechowywać warzywa i owoce żeby zachowały swoją świeżość na dłużej. :)

 8. agnieszka
  agnieszka says:

  Bardzo przydatny artykuł :) Teraz widzę, że popełniałam dużo błędów przechowywując niewłaściwie owoce i warzywa…

 9. kamilj94
  kamilj94 says:

  Porady oczywiste i jakże proste w wykonaniu, a tak często o nich zapominamy, a później jedzenie ląduje w koszu… Warto pamiętać o tych trickach i zadbać o zdrowie m.in jedząc owoce i warzywa!

 10. Agnieleczka
  Agnieleczka says:

  Przechowywanie jest bardzo ważne! Kiedyś nad tym się nie zastanawiałam i dużo rzeczy mi się psuło.

 11. kamnol91
  kamnol91 says:

  Stosuję się do prawie wszystkich rad oprócz ostatniej. Takie warzywa i owoce są jak dla mnie za drogie.

Komentowanie wyłączone.