Ekologiczne opony drewniane

Ekologiczne opony z drewna

Serwis Eurekalert.com opublikował artykuł z którego wynika, że być może już wkrótce będziemy mogli cieszyć się drewnianymi oponami! No może nie do końca drewnianymi, jednak znacznie zwiększy się udział materiałów drewnopochodnych w składzie opony. Naukowcy z Oregon State University prowadzili liczne badania nad mikrokrystaliczną celulozą, która jest pozyskiwana z włókien roślinnych. Tradycyjnie, do produkcji wyrobów z gumy używa się krzemionki – naukowcy z Oregonu zastąpili 12 % krzemionki właśnie celulozą.

Jak pokazały wyniki badań, zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że można obniżyć koszt i ilość zużytej energii potrzebnej na produkcję opon. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli poprawić odporność cieplną oraz trwałość opon. Wyniki badań pokazały, że opony z elementami celulozy pochodzenia roślinnego mają znakomite właściwości jezdne na wszelakich nawierzchniach.

Obecnie prowadzone są badania nad wytrzymałością takich opon. Niewykluczone, że wkrótce będziemy mogli zamienić mało ekologiczne gumowe opony, na takie nieco bardziej przyjazne środowisku.

Więcej informacji na stronie:  http://www.eurekalert.org/

4 replies
 1. Fumiko
  Fumiko says:

  Ciekawy pomysł ;) Pytanie tylko jak będzie z ceną i i ich wytrzymałością. Ale pozostaje nam tylko czekać na więcej informacji.

 2. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Opony z drewna? No nigdy bym nie pomyślała. Wszystko idzie do przodu w niewyobrażalnym tempie.

 3. Pati
  Pati says:

  Super pomysł. Na pewno dający duże oszczędności, większa wytrzymałość opon i co za tym idzie możliwość dłuższej jazdy.

 4. Zbigniew
  Zbigniew says:

  Guma, lub wycinka drzew pod opony to chyba zły pomysł ;/ W obu przypadkach Przyroda na czymś traci.

Komentowanie wyłączone.