eko-trumna

Ekologiczny pochówek – kontrowersyjna propozycja z Włoch.

Dzisiaj nieco kontrowersyjnie – o trumnach, które zamieniają się w piękne drzewa. We Włoszech powstał projekt Capsula Mundi, autorstwa Anny Citelli i Raoula Bretzela. Czym jest owo Capsula Mundi?

Koncepcja Włochów zakłada, że po śmierci człowiek zamiast w tradycyjnej trumnie, miałby być pochowany w syntetycznym „nasionku” wielkością dopasowanym do ciała człowieka. Następnie takie nasionko, miałoby być „zasadzone” w ziemi, a z niego wyrosnąć miałoby dorodne drzewo, pod którym następnie bliscy mogliby odwiedzać zmarłego i wspominać jego osobę.

Kapsuły wykonane będą  z w pełni biodegradowalnych materiałów (plastikowa skrobia), dzięki czemu, po rozkładzie w takiej trumnie, ciało zmarłego zamieni się w substancje odżywcze, które będą znakomitą bazą dla wyrastających nad nimi drzew. Wyboru drzewa mogą dokonać sami zmarli przed śmiercią (o ile są w stanie ją przewidzieć) lub bliska rodzina. Do wyboru pozostaje wiele gatunków drzew. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w miejscu tradycyjnych cmentarzy usłanych kamiennymi grobami, moglibyśmy mieć las pamięci o naszych najbliższych.

Dlaczego jest to ekologiczne działanie?

Śmierć człowieka, który zostanie pochowany w takiej ekologicznej trumnie przyczyni się do odnawiania środowiska naturalnego, a sama ceremonia nie będzie wymagała wycinki drzewa na produkcję standardowej trumny.

Pomysł jest w fazie koncepcyjnej – aktualnie jest on niezgodny z prawem i nie można odprawiać tego typu pochówków, jednak wszystko wskazuje na to, że za kilka lat będzie to możliwe i legalne.  Co myślicie na ten temat? Kontrowersyjne  na pewno, ale czy realne?

Więcej informacji o projekcie na stronie http://www.capsulamundi.it/progetto_eng.html

6 replies
  1. Urszula
    Urszula says:

    Najgorzej, jak z takiej kapsuły liche drzewko urośnie, trochę wstyd… ;)
    Pomysł bardzo mi się podoba, ja tak chcę!!!

Komentowanie wyłączone.