Hoja

Poznaj rośliny, które oczyszczą powietrze w Twoim mieszkaniu!

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, powietrze w naszych mieszkaniach może być nawet kilka razy bardziej zanieczyszczone niż wolne powietrze na zewnątrz. Szkodliwych substancji w naszym otoczeniu jest o wiele więcej niż nam się wydaje. Negatywnie wpływające na nas substancje mogą znajdywać się na przykład w farbach, klejach, artykułach budowlanych, tekstyliach. Co może nam pomóc? Niedoceniane rośliny doniczkowe!

W powietrzu znajduje się wiele substancji, które mogą wywoływać u człowieka nieprzyjemne odczucia takie jak bóle głowy, zmęczenie, senność, nudności oraz różniste choroby. Do grona tych substancji należyą między innymi enzen, ksylen, heksan, heptan, oktan, dekan, tróchloroetan, chlorek metylu.Substancje te mają też znaczący wpływ na powstawanie i pogłębianie chorób takich jak nowotwory, choroby układu oddechowego, rozrodczego, nerwowego. Według wyników badań prowadzonych przez WHO, ponad 1,5 miliona zgonów rocznie może wynikać z zatruć i obciążeń zanieczyszczonym powietrzem.

Liczne rośliny doniczkowe mają ciekawe właściwości – nie tylko ładnie wyglądają, pachną i cieszą oko. Potrafią też oczyszczać powietrze ze zbędnych negatywnych elementów.  Niektóre gatunki mogą poprawić swoją obecnością również naszą kondycję psychiczną poprzez redukcję stresu. Najbardziej skuteczne są rośliny takie jak Hemigraphis alternata, bluszcz pospolity, hoja, asparagus gęstokwiatowy. Wystarczy, że w Twoim mieszkaniu pojawi się któraś z tych roślin i już będzie lepiej!

6 replies
 1. malgorzata0221
  malgorzata0221 says:

  Pamiętam jak moja babcia miała takie kwiatki w domu i choć nie wiedziałam że oczyszczają powietrze, ale ich żywica była słodka :) Teraz, jak wiem o tylu ich możliwościach, jestem pewna, że będę je miała również u siebie w domu :)

 2. iza_bro
  iza_bro says:

  Dzieki, bardzo pomocna wiedza. Warto korzystać z mniej inwazyjnych metod by poczuć się lepiej :)

 3. Magdalena47709
  Magdalena47709 says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Niestety w moim mieszkaniu jedyne kwiaty jakie się pojawiają to róże dostawane na jakąś okazje

 4. Klaudia 66542
  Klaudia 66542 says:

  Mieszkanie bez roślin jest nieco „martwe”, więc sama ich obecność poprawia też ogólną atmosferę, a ochrona przed zanieczyszczeniami to kolejny argument na rzecz posiadania w domu flory ;)

 5. rszyc@yahoo.com
  rszyc@yahoo.com says:

  Dobrze, że są rośliny które oczyszczają powietrze. Niestety nie każdy jest przekonany do posiadania roślin w domu bo to duża odpowiedzialność. Ale ja chętnie spróbuję.

Komentowanie wyłączone.