Ekologiczne zbieranie zakrętek

Zbieranie zakrętek – o co w tym wszystkim chodzi?

Pewnie nie raz zastanawialiście się o co chodzi w zbieraniu plastikowych nakrętek? Zbierają je dzieci w szkołach, sklepy, firmy, urzędy, być może nawet Twoi bliscy znajomi. O co w tym tak naprawdę chodzi? Jakie zakrętki i po co są zbierane? Gdzie trafiają?

Idea jest bardzo prosta, choć niektórzy doszukują się w niej jakichś ukrytych interesów wielkich koncernów. Nic z tych rzeczy. Zbierane są np. plastikowe zakrętki (bo zbierane są też w innych akcjach kapsle, makulatura w postaci etykietek od herbaty itd.). od różnego rodzaju napojów, płynów – niezależnie od producenta czy przeznaczenia płynu – mogą to być zarówno napoje spożywcze, jak i środki przeznaczenia chemicznego czy też zupełnie innego. Nie ma znaczenia kolor, wielkość, z nadrukiem czy bez.

Liczy się tylko ilość korków, a dokładniej ich waga i to, że korki muszą być korkami PET (czyli takimi, które wykonane są z politereftalanu etylenu). Korki i zakrętki są bowiem przeznaczane do skupu plastiku – im więc ich więcej, tym większy zysk. W Polsce po przeliczeniu za 1 kilogram plastiku do recyklingu kosztuje od 55 do 70 groszy.

Co dzieje się z pieniędzmi za plastik? Za pieniądze kupowane są wózki inwalidzkie dla chorych i potrzebujących ich najbardziej osób. Za jeden wózek trzeba zapłacić około  6 tysięcy złotych co równa się prawie 9000 kilogramom zebranych nakrętek.

Akcja „wózek za nakrętki” cieszy się w Polsce wielką popularnością i jest stale wspierana od wielu lat. Na świecie mnóstwo jest podobnych przykładów –zbierane są kapsle, papierki po cukierkach, patyczki po logach, całe butelki i inne elementy, które bez trudu można zrecyklingować i zamienić na pieniążki.

Kto może zbierać? Tak naprawdę każdy. Wystarczy zorganizować się i mieć w sobie na tyle samozaparcia, by potem te zakrętki przekazać do firmy zajmującej się recyklingiem.

Czy wspieramy takie akcje? Oczywiście! To łączenie przyjemnego z bardzo pożytecznym. Napoje i płynne produkty zawsze były i będą obecne w naszych domach. Póki co, pakowane są w plastik  i trudno sobie na chwilę obecną wyobrazić inne rozwiązanie. Warto zatem przyczynić się do tego, by segregując kolorową nakrętkę od reszty butelki móc przekazać ją na szczytny cel, którym docelowo będzie wózek inwalidzki dla osoby, która bardzo go potrzebuje.

Wiele informacji można znaleźć na stronie www.zakretki.info.

18 replies
 1. Agata
  Agata says:

  Zbieram zakretki i oddaje je potrzebującym osobom na wózki inwalidzkie. Zbieram juz kilka ładnych lat. zawsze komuś cos pomoge

 2. Paweł
  Paweł says:

  Od momentu jak syn poszedł do przedszkola integracyjnego i tam była akcja zbierania nakrętek dla chłopca – zbieramy od 3 lat i nadal będziemy zbierać. To nas nic nie kosztuje, a zawsze cegiełkę dołożymy do szczytnego celu.

 3. engii5
  engii5 says:

  W moim domu tylko ja walczę z nakrętkami. Domownicy wyrzucają wszystko jak leci, a wtedy ja jako superekowoman wyrywam im butelkę z rąk i zabieram sobie korek. Wysyłanie smsów na akcje charytatywne to dla mnie za wiele, ale zbieranie korków to łatwizna.

 4. Adrianna
  Adrianna says:

  Zakrętki zbieram od paru lat, a dopiero teraz dowiedziałam się, o co w tym chodzi. :D

 5. Małgorzata_72700
  Małgorzata_72700 says:

  Ja też zbieram zakrętki :) nic trudnego a zawsze komuś można pomóc :)

 6. Agnieszka_17799
  Agnieszka_17799 says:

  Świetna akcja! Ja też zbieram od kilku lat zakrętki, a nawet wkręciłam w to całą rodzinę ;) Niby nic takiego a można pomóc :)

 7. Anna_62260
  Anna_62260 says:

  Ja też zbieram nakrętki :) Zerowym kosztem zawsze pomagamy w jakimś stopniu komuś innemu. A badania dowodzą, że ludzie bardzo niechętnie dają pieniądze na różnego typu pomoc potrzebującym. Dużo łatwiej zachęcić do zbierania czegoś, co i tak wyrzucają i jest im zbędne. Moim zdaniem bardzo fajny pomysł :)

 8. Tatiana
  Tatiana says:

  Również zbieram zakrętki od dobrych paru lat ;) Tak naprawdę tak niewiele trzeba, aby pomóc drugiej osobie ;) Uważam, że powinno to być jeszcze bardziej nagłaśniane, a pojemniki na zakrętki powinny być nawet na przystankach.

 9. pistacja
  pistacja says:

  Bardzo podoba mi się ta idea. Faktycznie, ludzie zużywają dużo plastikowych butelek, a co za tym idzie produkują duże ilości nakrętek. Naprawdę fajnie się pomaga, podświadomie! :)

 10. Jovi
  Jovi says:

  Ja też zbieram od dawna zakrętki. I namówiłam do tego znajomych. Dzięki za artykuł. Teraz wiem, o co w tym wszystkim chodzi. :)

 11. Karolina
  Karolina says:

  Zbieram zakrętki wraz z całą moją rodziną już od wielu lat. Bardzo dobrze, że istnieją takie akcje – ratujemy przyrodę:)

 12. monika115
  monika115 says:

  W moich szkołach były takie akcje :) Nie wiedziałam wtedy, na co są przeznaczone te zakrętki.

 13. Sandra_66967
  Sandra_66967 says:

  Zbieram nakrętki od wielu lat, świetna akcja! Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w pomocy innym.

 14. Magdalena73073
  Magdalena73073 says:

  Zbieram zakrętki od kilku lat i odkładanie ich już weszło mi w nawyk, kiedy jest ich już dużo oddaje je do specjalnych pojemników. Mnie to nic nie kosztuję a może komuś chociaż troszeczkę pomoże. Zachęcam wszystkich do zbierania. :)

Komentowanie wyłączone.