Cytrusowe oświetlenie na Sycylii

We Włoszech pojawiła się bardzo ciekawa alternatywna energia. Otóż Włosi, którzy nie tyle zjadają co produkują ogromne ilości przetworów z owoców egzotycznych, doszli do wniosku, że nie opłaca im się utylizować  tak dużej ilości odpadów, bo jest to za drogie. Postanowiono odpady z cytrusów zagospodarować i otworzyć elektrownię opartą o odpady pochodzące właśnie z odpadów owoców cytrusowych takich jak pomarańcze, cytryny, limonki czy grejpfruty.

Pierwszy agregat prądotwórczy, który zamienia odpady owocowe w biogaz powstał już w Katanii. Co więcej, na Sycylii ruszył ekologiczny program „Energia z cytrusów”.

Pomysł narodził się w zasadzie w konsekwencji zauważenia problemu, jakim była ogromna ilość odpadów z przetwórstwa soków. Teraz odpady przerobione na biogaz posłużą do uruchomienia prądnicy i wytworzenia energii dla kilkuset gospodarstw domowych. Sycylia jest protoplastą takiej polityki – docelowo na całej wyspie ma powstać przynajmniej 20 takich agregatów prądotwórczych. O Sycylii już teraz mówi się, że jest to wyspa z „cytrusowym oświetleniem”.

1 Odpowiedzi
  1. Tatiana
    Tatiana says:

    Bardzo dobry pomysł. Przynajmniej nic się nie marnuje ;) Szkoda, że nigdzie o tym nie mówią, tylko w kółko jakieś skandale i skandale..

Komentowanie wyłączone.