foto: inhabitat.com

Domy z plastikowych butelek!

Choć może zabrzmi to smutnie – Nigeria buduje domy z plastikowych butelek. Dlaczego o tym piszemy? Bo choć plastikowe odpady zalewają świat wzdłuż i wszerz, okazuje się, że komuś mogą się one jeszcze przydać. W Nigerii z milionów plastikowych butelek powstają domy!

Nigeryjczycy wykorzystują plastikowe butelki, którymi rokrocznie zaśmiecane są lokalne rzeki i pola. Do budowy domów wykorzystuje się butelki podobnej wielkości (głównie chodzi o długość), które wypełnia się suchą glebą lub odpadami budowlanymi, a następnie analogicznie do budowli z cegieł, układa butelki obok siebie i łączy je błotem. Tak przygotowane „materiały budowlane” zmieniają się w kilkupokojowe domy – tanie, niekoniecznie ekologiczne, jednak biorąc pod uwagę fakt, że są tu wykorzystane materiały wtórne, mieszkania te są jednak ekonomiczne i wygodne. Do zbudowania średniej wielkości mieszkania 2 pokojowego potrzeba około 7800 butelek.

W niektórych miejscach idzie się o krok do przodu i z butelek stawia się budynki szkół, kościołów, innych miejsc użyteczności publicznej. To w zasadzie nieco przerażające, że Ci ludzie musza budować domy z butelek z piaskiem, ale jednocześnie pocieszające, że w dobie biedy i jednoczesnej walki z odpadami, potrafili zaadoptować te materiały w tak użyteczny sposób. Brawo!

5 replies
 1. Paradoks2
  Paradoks2 says:

  Pierwsza lepsza burza i po takim domku. Zresztą data zamieszczenia tekstu wskazuje na to, że może to być prima aprilis :)

 2. kinga 65048
  kinga 65048 says:

  Radzą sobie jak mogą i prawidłowo. Zamiast tradycyjnych lepianek ze zwierzęcych odchodów co jest normą w krajach Afrykańskich budowanie z butelek domów i łódek. Jak najbardziej popieram i podziwiam! Jest to bardzo pomysłowe i bardzo praktyczne dla osób mało zamożnych. Chociaż jest to bardziej luksus w ich stronach, którego okoliczni ludzie im zazdroszczą. Radzą sobie jak mogą i dla nas wydaje się to banalne, a dla nich to jest dom w którym czują się bardzo bezpiecznie.

 3. Sibrien
  Sibrien says:

  Oglądałam kiedyś bardzo ciekawy film dokumentalny na ten i podobny temat. Można budować samowystarczalne domy z odpadów, nie tylko z butelek pet, ale także szklanych, z opon i bodajże puszek aluminiowych. Projekt budowania takich domów w Afryce dał dach nad głową wielu ludziom dotkniętym kataklizmami. Super sprawa!

 4. Klaudia 66542
  Klaudia 66542 says:

  Wow, poważne podejście do problemów odpadów. Szkoda, że to biedniejsze kraje są gotowe na wprowadzenie takich zmian, kiedy panuje pogląd, że to w bogatych krajach jest większa świadomość ekologii i innych globalnych problemów.

Komentowanie wyłączone.