Domy z plastikowych butelek!
Choć może zabrzmi to smutnie – Nigeria buduje domy z plastikowych butelek. Dlaczego o tym piszemy? Bo choć plastikowe odpady zalewają świat wzdłuż i wszerz, okazuje się, że komuś mogą się one jeszcze przydać. W Nigerii z milionów plastikowych butelek powstają domy!
Nigeryjczycy wykorzystują plastikowe butelki, którymi rokrocznie zaśmiecane są lokalne rzeki i pola. Do budowy domów wykorzystuje się butelki podobnej wielkości (głównie chodzi o długość), które wypełnia się suchą glebą lub odpadami budowlanymi, a następnie analogicznie do budowli z cegieł, układa butelki obok siebie i łączy je błotem. Tak przygotowane „materiały budowlane” zmieniają się w kilkupokojowe domy – tanie, niekoniecznie ekologiczne, jednak biorąc pod uwagę fakt, że są tu wykorzystane materiały wtórne, mieszkania te są jednak ekonomiczne i wygodne. Do zbudowania średniej wielkości mieszkania 2 pokojowego potrzeba około 7800 butelek.
W niektórych miejscach idzie się o krok do przodu i z butelek stawia się budynki szkół, kościołów, innych miejsc użyteczności publicznej. To w zasadzie nieco przerażające, że Ci ludzie musza budować domy z butelek z piaskiem, ale jednocześnie pocieszające, że w dobie biedy i jednoczesnej walki z odpadami, potrafili zaadoptować te materiały w tak użyteczny sposób. Brawo!
Pierwsza lepsza burza i po takim domku. Zresztą data zamieszczenia tekstu wskazuje na to, że może to być prima aprilis
Radzą sobie jak mogą i prawidłowo. Zamiast tradycyjnych lepianek ze zwierzęcych odchodów co jest normą w krajach Afrykańskich budowanie z butelek domów i łódek. Jak najbardziej popieram i podziwiam! Jest to bardzo pomysłowe i bardzo praktyczne dla osób mało zamożnych. Chociaż jest to bardziej luksus w ich stronach, którego okoliczni ludzie im zazdroszczą. Radzą sobie jak mogą i dla nas wydaje się to banalne, a dla nich to jest dom w którym czują się bardzo bezpiecznie.
Oglądałam kiedyś bardzo ciekawy film dokumentalny na ten i podobny temat. Można budować samowystarczalne domy z odpadów, nie tylko z butelek pet, ale także szklanych, z opon i bodajże puszek aluminiowych. Projekt budowania takich domów w Afryce dał dach nad głową wielu ludziom dotkniętym kataklizmami. Super sprawa!
Wow, poważne podejście do problemów odpadów. Szkoda, że to biedniejsze kraje są gotowe na wprowadzenie takich zmian, kiedy panuje pogląd, że to w bogatych krajach jest większa świadomość ekologii i innych globalnych problemów.
Jestem w szoku po przeczytaniu tego artykułu