Foto: AFP/EAST NEWS

Domy „z wody”

Czy mogą powstawać domy z wody? Choć jeszcze jakiś czas temu mogło się to wydawać absurdalne, dziś jest całkiem prawdopodobne. Węgierski projektant i architekt uważa, że dzięki wodzie w budynkach można utrzymywać komfortową temperaturę budynku – dzięki temu można będzie w prosty sposób rozwiązać kwestię regulacji ogrzewania i izolacji budynków. Pomysł okazuje się być zupełnie proste – wodę wystarczy umieścić w konstrukcji domu w taki sposób, by mogła ona stanowić odpowiednią warstwę izolacyjną.

Pomysł węgierskiego budowniczego jest jednak niecodzienny – nie chce on bowiem stosować tradycyjnych materiałów budowlanych takich jak drewno, cement, cegła – w ich miejsce Gutai chce wprowadzić specjalnie zaprojektowane panele ścienne, które będą jednocześnie ścianą budynku.  Panele te mają w środku warstwę wody, i są ze sobą połączone. Dzięki takiemu zastosowaniu, panele ścienne pozwalają utrzymać określoną temperaturę w całym budynku.

W węgierskim mieście Kecskemet powstał prototyp takiego domu – można go odwiedzić i obejrzeć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz – w zasadzie to już stał się atrakcją turystyczną tego miasteczka. Węgierski architekt Matyas Gutai otrzymał spore dofinansowanie z Unii Europejskiej dzięki któremu mógł zrealizować swój pomysł i przeprowadzić najważniejsze badania. Projekt realizuje koncepcję tak zwanej płynnej inżynierii.

7 replies
 1. kalinaw
  kalinaw says:

  Wspaniały pomysl, wszystko wydaje się logiczne i myślę, że miałoby jakis sens, tylko teraz pozostaje czekać na realizacje! :)

 2. Sibrien
  Sibrien says:

  Ekstra, tylko co jeśli ta szklana tafla się rozbije? Woda zaleje mieszkanie? Co z elektroniką? No i nie każdy chciałby mieć ściany przejrzyste.
  Pomysł na pewno jest fajny i warty eksperymentów, ale ja jednak nie zdecydowała bym się w takim mieszkać. Zresztą kojarzy mi się ze szklanymi domami z „przedwiośnia”, Żeromskiego, a to paskudne skojarzenie ;P

 3. Ksenia
  Ksenia says:

  Obawiam się tylko, aby osoby zarabiające pieniądze na tradycyjnych systemach konstrukcji domów i ich ogrzewania nie chciały pozbyć się konkurencji ze strony prostoty i taniego pozyskania ciepła, bo tak niestety bywa – postęp hamuje ludzka pazerność na pieniądze.

 4. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Pomysł sam w sobie – super. Ale co w sytuacji gdy panele zostaną źle zamontowane lub ulegną uszkodzeniu?

Komentowanie wyłączone.