Opony do recyklingu

Nowe życie zużytych opon

Zużycie opon z roku na rok jest coraz większe – dzieje się tak dlatego, że mamy coraz więcej samochodów ( i motocykli), a opony przecież się zużywają. Opony nie rozkładają się samodzielnie – nie są biodegradowalne i trzeba im w tym mocno pomóc. Najpopularniejszą formą zagospodarowania zużytych opon jest recykling. W związku z tym, że w samej Polsce powstaje około 200 tysięcy zużytych opon, należy podjąć działania, które pozwolą uniknąć coraz większych wysypisk opon, które już teraz możemy spotkać w wielu miastach.

Dynamiczny rozwój motoryzacji na świecie nie pozostawia złudzeń – opon będzie coraz więcej. Firma Michelin wyszła z kolejną inicjatywą – tym razem firma zastanawia się nad tym w jaki sposób najefektywniej wykorzystać zużyte opony. Jedną z propozycji Michelin jest regeneracja mieszanki gumy, w wyniku której można uzyskać nową oponę.

Druga propozycja polega na przerobieniu starych opon w alkohol, który może posłużyć do produkcji kolejnych opon. Michelin twierdzi, że w procesie fermentacji i gazyfikacji zużytych opon, można przetworzyć je w taki sposób by uzyskać alkohol wykorzystywany do produkcji ekologicznej gumy.

Przetwarzanie zużytych opon powinno stanowić nasz ekologiczny priorytet – powinniśmy opracować taką technologię zagospodarowania zużytych opon samochodowych, która pozwoli nam uniknąć degradacji środowiska, a przy okazji pozwoli nam ze starego surowca uzyskać materiał do produkcji nowych opon.

3 replies

Komentowanie wyłączone.