Opony z mniszka

Opony z mniszka lekarskiego – już wkrótce!

Mniszek lekarski zwany popularnie mleczem – to jedna z najczęściej spotykanych w Polsce roślin. Rośnie niemal wszędzie – na trawnikach, łąkach, pastwiskach, polanach w środku lasu.  Dla jednych stanowi nie lada wyzwanie – dla ogrodników i działkowców jest chwastem, dla zwolenników terapii naturalnych, którzy stosują ziołolecznictwo jest znakomitym substytutem substancji farmakologicznych. Okazuje się, że w mniszku potencjał dostrzegli również…inżynierowie motoryzacyjni.

Znana marka Continental postanowiła wyprodukować opony na bazie gumy z korzeni mniszka lekarskiego. Opony są już w fazie produkcji, a wkrótce przejdą serię skomplikowanych testów.

Pomysł na opony z mniszka początkowo spotkał się z serią kpin, jednak po serii badań laboratoryjnych okazało się, że z korzeni tej rośliny uzyskać można znakomity surowiec do produkcji opon samochodowych. Dzięki takiej produkcji, opony będą zarówno bardziej wytrzymałe jak i bardziej ekologiczne. Z mniszka uzyskany będzie lateks (który do tej pory uzyskiwany był z drzew kauczukowych).  Opony zawierają od 10 do 40% kauczuku, który teraz będzie zastąpiony materiałem pochodzącym z mniszka. Oczywiście do produkcji opon nadal używany będzie kauczuk syntetyczny z ropy nafotwej, jednak dzięki takim modyfikacjom, sama opona będzie bardziej ekologiczna i tańsza.

Jeśli pomysł się sprawdzi, Polska ma ogromne szanse zostać producentem takich opon, zważywszy na doskonałe walory przyrodnicze i doskonały klimat sprzyjający uprawie mniszka.

5 replies
  1. pistacja
    pistacja says:

    Super sprawa! Polska ma potencjał, super gdyby mógł zostać wykorzystany. A jak jeszcze ma to być ekologiczne, to już w ogóle cudownie! ;)

  2. Dorota_61176
    Dorota_61176 says:

    Jestem zadziwiona tym, co można jeszcze wprowadzić do produkcji tak powszechnych produktów. Oby tak dalej! Świat oparty o wykorzystywanie niewyczerpywalnych źródeł będzie piękniejszy! :)

Komentowanie wyłączone.