Ogród na dachu

Zielone dachy

Zielone dachy budynków nadal są – mimo iż nie są nowością – rzadko spotykane. Coraz częściej jednak mówi się o nich jako o sposobie na oszczędności. Zdaniem wielu ekspertów, zamontowanie zielonego dachu sprawia, że wydatki na ogrzewanie oraz klimatyzację można zmniejszyć o nawet 30%.

Według najnowszych doniesień, zielonych dachów Polsce stale przybywa (około pół miliona metrów kwadratowych w skali roku) co pozwala mieć nadzieję, że to rozwiązanie stanie się jeszcze popularniejsze.

Dlaczego funkcjonowanie zielonych dachów jest tak dobre dla naszego środowiska? Po pierwsze dobrze przygotowana konstrukcja takiego zielonego dachu pozwala zniwelować szkodliwe dla nas działanie warunków atmosferycznych do minimum. Co więcej, opady deszczu nie są odprowadzane do ścieków w tak dużej ilości, gdyż część wody jest asymilowana przez zielony dach. Najważniejsze jest jednak to, że taki zielony dach wkomponowany w budynek stwarza doskonały mikroklimat dla ludzi, zwierząt i roślin w najbliższym otoczeniu.

Gdzie może powstać taki zielony dach? W zasadzie niemal wszędzie, gdzie rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i przetrwania – mogą to być dachy domków jedno i wielorodzinnych, dachy hal, magazynów a nawet garaży. W zależności od tego jaka roślinność nas interesuje, możemy dodatkowo tworzyć sztuczne nasypy i górki, na których posadzimy roślinność potrzebującą dużej ilości światła słonecznego do wzrostu.

Najbardziej rozpoznawalny w Polsce jest zielny dach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – jest to jedna z największych tego typu konstrukcji w tej części Europy – zielony ogród na dachu zajmuje nieco ponad 1 hektar! A w ogrodzie znajduje się nawet strumyk i staw!

To rozwiązanie bardzo nam się podoba! Jest nie tylko ładnie ale i praktycznie, a przede wszystkim ekologicznie!

3 replies
  1. Kubusss
    Kubusss says:

    Yeaah domki jak z Hobbita :D. A po za tym ciekawa perspektywa, ale bardzie sprawdzać się będzie na budynkach z płaskim dachem. Wtedy i ogórek można zrobić, kwiatki zasadzić. Mi się bardzo podobają takie dachy :)

Komentowanie wyłączone.