Bananowa rewolucja – banany i ananasy posłużą do produkcji samochodów?

Okazuje się, że specyficzna budowa włókien roślinnych w bananach i ananasach pozwala wykorzystać je między innymi do produkcji specjalnych tworzyw, które można następnie wykorzystać w przemyśle motoryzacyjnym. Włókna bananów i ananasów pozwalają na stworzenie mocnego i bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Co ciekawe, przygotowane przez brazylijskich naukowców tworzywo sztuczne jest dużo lżejsze i mniej szkodliwe dla środowiska niż tradycyjny plastik. Naukowcy wskazują, że docelowym przeznaczeniem będzie produkcja desek rozdzielczych, zderzaków, paneli bocznych w samochodzie. Dodatkowym atutem będzie fakt, iż w związku ze swoją niską wagą, zastosowane tworzywa z włókien owoców pozwolą również zaoszczędzić paliwa.

Jak to jest możliwe?

Włókna roślinne, nanocelulozowe, zawarte w bananach oraz ananasach są bardzo mocne – ich wytrzymałość przyrównuje się nawet do materiału z którego produkowane są kamizelki kuloodporne. Co ciekawe są również bardzo odporne na działanie takich czynników jak ciepło, benzyna, woda, tlen. Najważniejszym jednak plusem jest fakt, iż są to materiały odnawialne w przeciwieństwie do np. ropy naftowej.

Naukowcy pokładają ogromne nadzieje w tworzywach przyszłości. Istnieją mocno ugruntowane domniemania, że włókna te będą również wykorzystywane w sztucznych zastawkach serca. Trzymamy kciuki!

14 replies
 1. Paweł
  Paweł says:

  Od pomysłu do realizacji długa droga. Ale jakby się udało, to super pomysł. Technika i technologia zadziwia coraz bardziej.

 2. pokergirl
  pokergirl says:

  Technologie idą do przodu, czego to jeszcze nie wymyślą ludzie. Ciekawe czy przyniesie to takie efekty jak założono w tym artykule . Pozdrawiam

 3. Łukasz_52363
  Łukasz_52363 says:

  Wolę jeść te owoce, ale skoro może być z nich także inny pożytek to czemu nie :)

 4. Drewneo
  Drewneo says:

  Wciąż przyroda mnie zadziwia! To wszystko jest takie niesamowite, jak się to czyta! Ciekawe jak sprawa się rozwinie w przyszłości :-)

 5. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Tego jeszcze nie było… bananowe auta :) A tak szczerze.. cieszę się, że technika idzie tak do przodu by wykorzystywać to co dała nam natura.

 6. Klaudyna
  Klaudyna says:

  Rewelacja! Najlepsze rozwiązania można znaleźć w naturze, nie trzeba głowić się nad stworzeniem super materiału, bo wszystko jest już gotowe :)

 7. Tatiana
  Tatiana says:

  Powiem, że dość ciekawe. Osobiście uwielbiam banany! Mogłabym jeść non stop ;) Również trzymam kciuki :)

Komentowanie wyłączone.