Zbieraj wodę deszczową!

Łap deszcz

Woda opadowa, czyli deszczówka

Deszczówkę, czyli wodę powstałą w wyniku opadów deszczu można wykorzystać na wiele sposobów. Co prawda nie nadaje się do bezpośredniego spożycia i raczej się w niej nie wykąpiemy, ale można ją wykorzystać do innych celów, np.

 • Do spłukiwania toalety
 • Prania
 • Podlewania ogrodu
 • Sprzątania
 • Mycia samochodów

Zalety deszczówki

Woda deszczowa jest przede wszystkim wodą miękką, lekko kwaśną i zawierającą wiele mikro- i makroelementów, które mają doskonały wpływ na rośliny. Poza tym deszczówka nie jest chlorowana i nie zawiera innych szkodliwych substancji, a jej zanieczyszczenia powstają głównie podczas spływania po dachach i rynnie.

Warto czy nie warto?

Warto zbierać deszczówkę, gdyż pozwoli to na dużą oszczędność w naszym gospodarstwie domowym, gdyż jest to woda darmowa. W deszczówkę zaopatrują się przede wszystkim działkowcy, ponieważ doskonale nadaje się do podlewania roślin. Wodę opadową zbierają przede wszystkim do różnego rodzaju beczek i pojemników, które z kolei często połączone są z rynną. Wykorzystując deszczówkę zapobiegamy także dostaniu się jej do ścieków i dbamy o ekologię.

10 replies
 1. meido91
  meido91 says:

  Eko-maniacy, którzy mają własny dom mogą zainwestować w system odzyskiwania deszczówki i przeznaczyć ją do użytku w domu, a dla mniej eko wystarczy łapanie do zbiornika i wykorzystywanie do podlewania ogródka.

 2. Anna
  Anna says:

  Niestety nie zawsze darmowa to woda. Podatek od deszczu to przecież nic nowego.
  Ale to jeszcze jeden powód do tego, by ją wykorzystać.

 3. Ma
  Ma says:

  Właśnie jestem na etapie szukania łapacza deszczówki na rurę spustową,Zbiorniki już mam,na razie 200-stu litrowe.

 4. Karolina_47944
  Karolina_47944 says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Muszę zacząć zbierać deszczówkę, szczególnie że w u mnie ostatni dość dużo pada ;) A że jest to woda naturalna, niechlorowana i można dodatkowo zaoszczędzić na rachunkach, to tym bardziej mnie to przekonuje.

 5. Magdalena47709
  Magdalena47709 says:

  Mycie samochodu taką wodą czy podlewanie ogrodu jak najbardziej ale do prania na pewno bym nie użyła

 6. EkoJakub
  EkoJakub says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Muszę przyznać, że sam zbieram deszczówkę co pomaga bardzo zaoszczędzić wodę. Dobrze, że robi się to coraz bardziej popularne i powstają systemy pomagające gromadzić deszczówkę. Można zaoszczędzić parę złotych i pomóc przyrodzie.

 7. kalinaw
  kalinaw says:

  Dzisiaj byłam u rodziny, która postępuje właśnie w taki sposob i muszę przyznać, że bardzo mnie to zainspirowalo! Super sprawa:)

 8. alexona1
  alexona1 says:

  U mnie w domu zawsze się deszczówkę zbierało. Idealna do podlewania roślinek na działce – ekologicznie i oszczędnie :) Aczkolwiek nie mogę sobie wyobrazić, żeby używanie jej do prania było dobrym pomysłem.

Komentowanie wyłączone.