Papier przyszłości

Papier przyszłości

Szanuj zieleń

Papier produkuje się z drzew. Aby uzyskać tonę papieru, trzeba ściąć około 17 drzew. Według badań każdy człowiek zużywa ok 60 drzew rocznie. Wyobraźmy więc sobie, ile drzew rocznie ścina się na całym świecie. A drzewa przecież pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze i dostarczają nam tlen.

Papier jest nieodłączną częścią każdej firmy – każdego dnia drukuje się przecież setki, o ile nie tysiące stron, które bardzo często trafiają do śmieci zaraz po wydrukowaniu. Każdego dnia marnuje się mnóstwo drzew zupełnie niepotrzebnie. Dlatego właśnie wymyślono e-papier.

Co to jest e-papier?

Elektroniczny papier to po prostu rodzaj wyświetlacza, czytnika, na którym można zapisywać dane np. za pomocą specjalnego ołówka. Naśladuje on po prostu tradycyjny papier, nie powodując większych strat w środowisku naturalnym.

Przyszłość papierowych książek, czy gazet wydaje się być przesądzona. Czytniki e-booków sprzedają się jak świeże bułeczki. W dodatku zawsze można sobie powiększyć lub pomniejszyć czytany tekst, a wbudowany wyświetlacz nie wymaga zewnętrznego źródła światła. Pieniędzmi też obracamy już raczej wirtualnie płacąc kartami bankomatowymi, czy robiąc przelewy internetowe.

Świat idzie do przodu

Czy papier elektroniczny zastąpi wkrótce tradycyjny papier, otrzymywany z drewna? Wiele wskazuje na to, że tak. Młodsze pokolenie lubi gadżety, a posiadanie kilku, kilkudziesięciu książek w jednym małym urządzeniu znacznie zaoszczędzi miejsce na domowych półkach. Świat idzie do przodu i już korzysta z elektronicznego papieru. W Polsce klienci jednej z sieci hipermarketów już mają do czynienia z e-papierem w postaci wyświetlacza cen.

9 replies
 1. Paweł
  Paweł says:

  Tak jak podano w artykule – młodzi lubią nowinki i dość szybko przerzucą się na elektroniczny papier, patrząc właśnie jak e-boki się rozwijają i znalazły swoje miejsce (lukę). Tak samo będzie z elektronicznym papierem – znajdzie swoją niszę, a co za tym idzie, wiele drzew nie będzie ściętych i będą produkować jakże dla nas cenny tlen. Zmiany te będą zapewne przebiegać powoli, ale na pewno będą – jest to nieuniknione w obecnych czasach.

 2. Ariar
  Ariar says:

  Uwielbiam czytać książki, mimo że wiele drzew przy tym ginie, nie chciałabym rezygnować z papierowych książek. Lubię ich zapach, lubię widzieć ile już przeczytałam, wracać do poprzednich stron… Aczkolwiek dobrze, że technologia się rozwija. E-papier jest na pewno bardziej ekologiczny i dużo osób upodoba sobie to rozwiązanie. Sama również posiadam czytnik e-book’ów, Jest on bardzo przydatny w podróży, bo zajmuje mało miejsca. Jeśli ktoś lubi czytać, to nie będzie mu przeszkadzała forma książki. A jeśli ma to pomóc środowisku, to może warto się poświęcić :)

 3. Dora
  Dora says:

  Ada – myślę tak samo; ostatnio przez te burze masa ludzi nie miała prądu, niektórzy nawet więcej niż dzień – w takich chwilach człowiek sobie uświadamia, od czego ‚jest zależny’.
  Heh, jestem tym młodszym pokoleniem, ale w kwestii gadżetów, szczególnie właśnie czytników e-book’ów jestem gorsza niż niejeden staruszek Już na samą myśl czytania czegoś z ‚ekraniku’ bolą mnie oczy :p Ale tutaj idzie niejako o przyszłość naszej planety, tak więc będę starała się przerzucić, obiecuję :))

 4. Karola_01
  Karola_01 says:

  Kocham książki, pochłaniam jedną po drugiej od kiedy tylko nauczyłam sie czytać. Na szczęście teraz w wersji elektronicznej :) Dużo podróżuje, więc wożenie ze sobą książek tradycyjnych nie wchodzi w grę (a nie wyobrażam sobie dnia bez książki).E-booki są wygodniejsze i przy okazji nie przyczyniam się do wycinania drzew ;) To prawda, że era książki tradycyjnej zdaje się kończyć. Kiedy studiowałam ten temat był wiele razy poruszany ( studiowałam bibliotekoznawstwo ;) ).

 5. Demicod
  Demicod says:

  Fakt, niestety muszę się zgodzić. Sam osobiście czytam wieeeeele książek i myślę, że gdyby nie ten artykuł chyba nie zastanawiałbym się tyle na temat tego ile drzew musiało rosnąć długie lata by nagle człowiek mogłby je wyciąć/zabić.

 6. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Jestem zaskoczona postępem i nowościami, które mogą zastąpić tradycyjne przedmioty a przy tym pohamować niszczenie środowiska. Oby więcej takich inicjatyw.

 7. Ada
  Ada says:

  Z jednej strony – świetny pomysł. Oszczędność i prostota cechują współczesne wynalazki technologiczne. Z drugiej zaś stajemy się coraz bardziej uzależnieni od prądu, który napędza wszystko. Polecam lekturę powieści „Blackout”. Co, jeśli nagle prądu zabraknie?

Komentowanie wyłączone.