Przytul drzewo i bądź zdrowszy!

Przytulanie drzew – o co w tym wszystkim chodzi?

Czy znajdując się w bliskiej odległości drzew odczuwałeś/aś kiedyś wyjątkowo pozytywne wibracje? Jeśli tak – na pewno wiesz z czym to się wiąże, jeśli nie – za chwilę się dowiesz. Istnieje silnie ugruntowane przekonanie, że drzewa mogą leczyć i poprawiać nastrój. W jaki sposób to robią?

Drzewoterapia (znana również jako sylwoterapia) to stosowana od kilkudziesięciu lat metoda zaliczana do medycyny naturalnej – najczęściej wykorzystuje się ją w leczeniu schorzeń psychicznych i u osób w wieku emerytalnym jako zabiegi wzmacniające i dodające energii.

Nie od dziś wiadomo, że rośliny są naszymi sprzymierzeńcami, a ich obecność w naszym życiu nie pozostaje obojętna, a jest wręcz dla nas zbawienna. Pewien wyjątek stanowią alergicy, który o roślinach mogą powiedzieć, że są sprzymierzeńcami jedynie selektywnie (bo niektóre im przecież szkodzą). Wracając jednak do sedna sprawy, zastanawiacie się pewnie jak to działa?  Drzewa i inne rośliny mają w sobie cudowne właściwości – pochłaniają ogromne ilości szkodliwych dla nas substancji, a w zamian za to wytwarzają bardzo cennie dla ludzi substancje i bioprądy (fale elektromagnetyczne).

Jak korzystać z cennych właściwości drzew? Wszystko zależy od tego co chcemy od drzewa uzyskać, bo różne drzewa mogą nas uraczyć różnymi właściwościami. Gdy już zdecydujemy się na najlepszy gatunek, szukajmy drzewa, które będzie wyglądało na zdrowe (niezagrzybione, bez jemioły, huby, robactwa). Takie drzewo możemy po prostu…przytulić i objąć tak szeroko jak tylko się da. Takiej drzewnej bliskości warto zaznać przynajmniej przez kilkanaście minut – zabieg taki należy powtarzać przynajmniej raz tygodniowo, ale można częściej, nawet codziennie.

Najlepiej taką terapię odbywać wiosną i latem – wtedy drzewa mają najwięcej energii i najwięcej też mogą jej nam zaoferować. Nawet jeśli dla niektórych brzmi to absurdalnie – tak, drzewa mogą nas leczyć. Nawet jeśli nie wierzycie, sama obecność w pobliżu drzew z pewnością poprawi Wam humor i samopoczucie.

A teraz kilka słów o najpopularniejszych polskich gatunkach drzew i ich właściwościach:

Brzoza to najpopularniejszy gatunek drzew, do których przytulają się Polacy – pomaga uwolnić się od stresu i negatywnych emocji. Pobudza również krążenie i metabolizm.

Buk to drzewo, które doskonale zrozumie naszą niedyspozycję psychiczną – poprawi humor i zmniejszy wpływ stresu na nasz organizm.

Dąb poprawi kondycję naszej psychiki – doda organizmowi również sporo sił.

Jesion to drzewo, które wymusi na nas skupienie na własnych uczuciach i emocjach, a w jego towarzystwie lepiej nam się „przetrawi” niektóre problemy.

Sosna to drzewo do którego warto się przytulić nawet ze względu na sam zapach – poza tym, że dobrze wpłynie na naszą psychikę, może też dobrze wpłynąć na układ oddechowy dzięki silnym aromatom sosnowym!

Podobnie rzecz ma się z lipą – lipa i jej zapach są doskonałe dla wszystkich osób, w każdym wieku. Dobrze jest się przytulać do lipy zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje.

9 replies
 1. Karolina_52537
  Karolina_52537 says:

  Czuję się, jakby ktoś stworzył ten artykuł wiedząc o mnie wszystko. Dotąd myślałam, że jestem niezłą dewiantką przez to, że przytulam drzewa a teraz już wiem, że taka czynność ma bardzo wiele pozytywnego w sobie :) Ludzie, przytulajcie drzewa! To odpręża lepiej niż cokolwiek.

 2. Rani_Tamaro
  Rani_Tamaro says:

  Wydaje się to być naprawdę ciekawa teoria ^w^ Może aż kiedyś spróbuję, skoro las mam tak niedaleko domu, a zawsze spróbować można :)

 3. Karolina_47944
  Karolina_47944 says:

  Bardzo ciekawe. Wiedziałam coś niecoś na ten temat, ale że ma to takie działanie nie miałam pojęcia. Muszę spróbować ;)

 4. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Czytałam o przytulaniu drzew i jest nawet ścieżka edukacyjna w lesie w moim mieście, która przy każdym rodzaju drzewa wyjaśnia jakie ma ono działanie. Bardzo ciekawe, ale zastanawiałam się czy to naprawdę działa :)

 5. monika001
  monika001 says:

  Dawno temu słyszałam o przytulaniu drzew, ale nie miałam pojęcia, czemu ma to służyć :)

Komentowanie wyłączone.