Turbiny wiatrowe bez śmigieł

Turbiny wiatrowe zaliczane są do odnawialnych źródeł energii. Już od wielu lat dzięki turbinom pozyskujemy energię bez wielkiej szkody dla środowiska. Jednak jak alarmują ekolodzy, turbiny wiatrowe wyposażone w śmigła mogą stanowić niekorzystny element otoczenia naturalnego niektórych gatunków zwierząt, co może prowadzić do wyginięcia niektórych populacji zwierzęcych.

Inżynierowie hiszpańskiej firmy Vortex Bladeless opracowali projekt turbiny wiatrowej bez śmigieł! Niektórzy wyglądem porównują turbiny do wystających z ziemi gigantycznych szparagów.

Skoro jednak jest to turbina wiatrowa, a nie ma śmigieł to jak miałyby działać elektrownie tego typu?  W normalnych elektrowniach wiatr spotyka się z oporem ze strony śmigieł, a energia kinetyczna wiatru jest zmieniana w pracę mechaniczną (ruch wirnika obrotowego). Z kolei obrotowa energia wirnika z użyciem wału i przekładni przenosi się do generatora, a ten zamienia ją w energię elektryczną.

Hiszpańscy naukowcy postanowili wykorzystać ogromną moc wiatru, który potrafi wprawić w ruch również bardzo wysokie budynki. I właśnie opierając się na tym założeniu, zaprojektowali pionową stożkowatą turbin, która zamienia drgania w energię elektryczną.

Turbiny wykonane są z włókna szklanego i włókna węglowego – pod wpływem siły wiatru zaczynają drgać. W dolnej części konstrukcji znajdują się pierścienie magnesów, które się odpychają. Działa to mniej więcej jak nieeelektryczny silnik. Kiedy stożkowata turbina nachyla się w jedną stronę, magnesy przeciągają ją w drugą, tak by zwiększyć ruch masztu niezależnie od prędkości wiatru. W ten sposób powstaje energia kinetyczna, która dzięki alternatorowi zamieniana jest w energię elektryczną.

W takim procesie powstaje około 30% mniej energii elektrycznej niż w przypadku elektrowni wiatrowych ze śmigłami, jednak należy pamiętać, że właśnie fakt braku śmigieł jest tutaj kluczowy ze względu na czynniki środowiskowe świata zwierzęcego.

Kolejnym atutem (poza brakiem wirnika, który mógłby stwarzać zagrożenie dla ptaków) stożkowych turbin jest fakt, iż nie generują one szkodliwych infradźwięków! I jak twierdzą sami budowniczy – wpisują się w naturalny krajobraz o wiele lepiej niż tradycyjne turbiny ze śmigłami.

2 replies
  1. Paweł
    Paweł says:

    Być może wówczas turbiny (słupy) mogłyby stać bliżej siebie, a nie jak aktualnie porozrzucane po polach. Co prawda nie wiem, czy konkretne rozmieszczenie ma jakieś znaczenie?

  2. Marcin
    Marcin says:

    Bardzo ciekawy pomysł i bardzo innowacyjny. Mniejsze zagrożenie dla ptaków i przyjaźniejszy dla środowiska. Ciekawe jak długo będziemy czekać na wdrążenie tego projektu.

Komentowanie wyłączone.