Wilki w polskich lasach

Wilki w polskich lasach

Rola wilków

Wilki to drapieżniki, których populacja w Polsce jeszcze w ubiegłym wieku była bliska wymarciu.  Dziś w Lubuskiem żyje aż osiem wilczych watah, z czego w każdej jest ok. 4-6 wilków. Od 1998 r. te zwierzęta są pod całkowitą ochroną, gdyż odgrywają dużą rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lesie.

Najczęściej polują na zwierzęta kopytne, czyli sarny i jelenie. Nie pogardzą także chorą i starą zwierzyną oraz dzikami. Żywią się także padliną, z której oczyszczają lasy. Zdarza się im niestety zapolować na zwierzęta gospodarskie.

Gdzie spotkasz wilka?

Wilki przywędrowały do zachodniej części Polski najprawdopodobniej z Niemiec. W Lubuskiem mają doskonałe warunki do życia – liczne lasy bogate w dziką zwierzynę sprzyjają ich rozrodowi. Wilki w Polsce występują także na terenie Warmii i Mazur, na wschodzie kraju oraz na południu. Ich liczebność sięga 900 osobników. Wilcze watahy najczęściej występują na terenach nizinnych, podmokłych oraz często kopią nory w młodnikach, gdzie mogą ukryć swoją obecność.

Gdy spotkasz wilka

Jak się zachować, gdy podczas grzybobrania, czy spaceru po lesie natkniemy się na wilka? Wilk wbrew wszelkim pozorom to zwierzę bardzo płochliwe i naprawdę ciężko się z nim spotkać oko w oko. Ponadto nie atakują ludzi, lecz żywią się drobną zwierzyną, najczęściej sarnami.  Jeśli jednak przydarzy się nam już taka przygoda, a zwierzę nie ucieknie od razu, skorzystaj z naszych rad:

 • Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów
 • Nie patrz wilkowi w oczy, tylko powoli się wycofaj
 • Nie pokazuj zębów
 • Nie uciekaj
 • Jeśli zobaczysz wilczą norę, oddal się jak najszybciej
 • Nie zaglądaj do wilczej nory
 • Niektórzy radzą, żeby położyć się powoli na ziemi, skulić się i nakryć uszy rękoma

Człowiek śmierdzi?

Wilki są szczególnie niebezpieczne wiosną, kiedy rodzą się szczeniaki. Trzeba wówczas zachować dużą ostrożność podczas spotkania z tym zwierzęciem. Należy jednak pamiętać, że ataku wilka na człowieka nie odnotowano od kilkudziesięciu lat. Te drapieżniki mają świetnie rozwinięty zmysł węchu, a dla wilka człowiek po prostu śmierdzi.

10 replies
 1. Seno
  Seno says:

  Widzę wilka średnio raz na trzy tygodnie. Tereny poligonu Biedrusko, Puszczy Zielonki, lasów na wschód od Poznania.
  Piękne acz płochliwe. Najczęściej wyrzucone z watahy. Posiadają mniejszy instynkt i dlatego częściej się je spotyka. Chude i dziwnie się zachowujące. To nie znaczy, że trzeba je bagatelizować. Polecam bushcrafty wokół Poznania. Pozdrawiam Seno

 2. Paweł
  Paweł says:

  Mam nadzieję, że nie spotkam wilka w lesie … jak już to w zoo ;-) . Ale porady cenne i warte zapamiętania.

 3. Kama
  Kama says:

  nigdy nie widzialam wilka, ale warto wiedziec co robic jak sie go spotka. bo w nerwach to rozne glupie rzeczy mozna zrobic :)

 4. monika001
  monika001 says:

  Nie wiedziałam, że przy spotkaniu wilka trzeba się jakoś „specjalnie” zachować. Dzięki za wskazówki!

 5. alexona1
  alexona1 says:

  @Magdalenka47709
  Człowiek jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż wilki – może jego trzeba się pozbyć?
  A tak serio. To wspaniałe zwierzęta, krewne naszych wiernych psów. Trzeba o nie dbać :D Mażę o tatuaże z takim wilkiem!

 6. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Z jednej strony boimy się dzikich zwierząt, a z drugiej są one potrzebne do utrzymania równowagi ekologicznej. Trzeba być naprawdę ostrożnym aby nie wchodzić sobie w drogę i aby symbioza została zachowana.

Komentowanie wyłączone.