Wilki w polskich lasach
Rola wilków
Wilki to drapieżniki, których populacja w Polsce jeszcze w ubiegłym wieku była bliska wymarciu. Dziś w Lubuskiem żyje aż osiem wilczych watah, z czego w każdej jest ok. 4-6 wilków. Od 1998 r. te zwierzęta są pod całkowitą ochroną, gdyż odgrywają dużą rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lesie.
Najczęściej polują na zwierzęta kopytne, czyli sarny i jelenie. Nie pogardzą także chorą i starą zwierzyną oraz dzikami. Żywią się także padliną, z której oczyszczają lasy. Zdarza się im niestety zapolować na zwierzęta gospodarskie.
Gdzie spotkasz wilka?
Wilki przywędrowały do zachodniej części Polski najprawdopodobniej z Niemiec. W Lubuskiem mają doskonałe warunki do życia – liczne lasy bogate w dziką zwierzynę sprzyjają ich rozrodowi. Wilki w Polsce występują także na terenie Warmii i Mazur, na wschodzie kraju oraz na południu. Ich liczebność sięga 900 osobników. Wilcze watahy najczęściej występują na terenach nizinnych, podmokłych oraz często kopią nory w młodnikach, gdzie mogą ukryć swoją obecność.
Gdy spotkasz wilka
Jak się zachować, gdy podczas grzybobrania, czy spaceru po lesie natkniemy się na wilka? Wilk wbrew wszelkim pozorom to zwierzę bardzo płochliwe i naprawdę ciężko się z nim spotkać oko w oko. Ponadto nie atakują ludzi, lecz żywią się drobną zwierzyną, najczęściej sarnami. Jeśli jednak przydarzy się nam już taka przygoda, a zwierzę nie ucieknie od razu, skorzystaj z naszych rad:
- Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów
- Nie patrz wilkowi w oczy, tylko powoli się wycofaj
- Nie pokazuj zębów
- Nie uciekaj
- Jeśli zobaczysz wilczą norę, oddal się jak najszybciej
- Nie zaglądaj do wilczej nory
- Niektórzy radzą, żeby położyć się powoli na ziemi, skulić się i nakryć uszy rękoma
Człowiek śmierdzi?
Wilki są szczególnie niebezpieczne wiosną, kiedy rodzą się szczeniaki. Trzeba wówczas zachować dużą ostrożność podczas spotkania z tym zwierzęciem. Należy jednak pamiętać, że ataku wilka na człowieka nie odnotowano od kilkudziesięciu lat. Te drapieżniki mają świetnie rozwinięty zmysł węchu, a dla wilka człowiek po prostu śmierdzi.
Widzę wilka średnio raz na trzy tygodnie. Tereny poligonu Biedrusko, Puszczy Zielonki, lasów na wschód od Poznania.
Piękne acz płochliwe. Najczęściej wyrzucone z watahy. Posiadają mniejszy instynkt i dlatego częściej się je spotyka. Chude i dziwnie się zachowujące. To nie znaczy, że trzeba je bagatelizować. Polecam bushcrafty wokół Poznania. Pozdrawiam Seno
Mam nadzieję, że nie spotkam wilka w lesie … jak już to w zoo
. Ale porady cenne i warte zapamiętania.
nigdy nie widzialam wilka, ale warto wiedziec co robic jak sie go spotka. bo w nerwach to rozne glupie rzeczy mozna zrobic
Bardzo przydatne rady
Swoją drogą wilki to piękne zwierzęta 
Nie wiedziałam, że przy spotkaniu wilka trzeba się jakoś „specjalnie” zachować. Dzięki za wskazówki!
@Magdalenka47709
Mażę o tatuaże z takim wilkiem!
Człowiek jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż wilki – może jego trzeba się pozbyć?
A tak serio. To wspaniałe zwierzęta, krewne naszych wiernych psów. Trzeba o nie dbać
Fajny artykuł, dzięki temu wiem, gdzie mogę się spodziewać wilków
Bardzo przydatne rady. Już wiem co mam robić gdy spotkam wilka.
Uważam, że skoro są niebezpieczne nie powinny być pod ochroną
Z jednej strony boimy się dzikich zwierząt, a z drugiej są one potrzebne do utrzymania równowagi ekologicznej. Trzeba być naprawdę ostrożnym aby nie wchodzić sobie w drogę i aby symbioza została zachowana.