EKOLOGICZNIE w ogrodzie czyli jak się pozbyć mszyc!

Mszyce to szkodniki z którymi spotkał się każdy właściciel ogrodu czy działki. Potrafią zniszczyć każdą roślinę. Odmian mszyc jest bardzo wiele – łatwo jednak je zauważyć gdyż ich siedliska dosłownie oblepiają roślinę.

Z mszycami można walczyć na wiele sposobów – najskuteczniejsze będą z pewnością środki chemii ogrodowej, jednak mogą one być szkodliwe dla niektórych gatunków roślin. Zanim więc sięgniemy po specjalne preparaty, warto wypróbować metody naszych babć i prababć, które już wtedy potrafiły sobie radzić z tymi paskudami!

Przedstawiamy kilka ekologicznych i bezpiecznych sposobów na pozbycie się mszyc z ogrodu:

 1. Wyciąg z czosnku: wykorzystujemy do tego zwykły czosnek. 100 g czosnku na 50 litrów wody. Rozdrobniony czosnek zalewamy wodą i zostawiamy minimum na 10 godzin. Możemy tez kilka minut podgotować i pozostawić do przestygnięcia – rośliny pryskamy zimnym płynem!
 2. Wywar z cebuli: biała cebula pokrojona w plastry – na każde 10 litrów wody około 80 gram cebuli. Cebulę zalewamy wodą i gotujemy 5 minut (5 minut od zagotowania wody), wywar schładzamy i takim wywarem bez rozcieńczania spryskujemy zaatakowane przez mszycę rośliny.
 3. Wywar z mniszka lekarskiego: zbieramy liście mniszka lekarskiego, około pół kilograma na każde 10 litrów wody – gotujemy i odstawiamy do wystygnięcia, gotowym wywarem bez mieszania z wodą spryskujemy rośliny.
 4. Wywar z pokrzyw: zbieramy pokrzywy, na każdy kilogram liści około 10 litrów wody – wystarczy zalać pokrzywy wodą i zostawić na 1 dzień. Tak powstałym płynem spryskujemy chore rośliny.
 5. Sadzenie roślin, których mszyce nie lubią również jest sposobem na walkę z nimi: posadzić warto czosnek, cebulę, miętę, lawendę.
 6. Roztwór mleka: tutaj potrzebne będzie mleko prosto od krowy. Rozrabiamy mleko z wodą w stosunku 1:1 i pryskamy rośliny.

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą uda się Wam pozbyć tych szkodników! Do widzenia aphidoidea!

7 replies
 1. Magdalena47709
  Magdalena47709 says:

  Uwielbiam tę stronę zawsze można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. To na pewno wypróbuje

 2. tyroksyna
  tyroksyna says:

  Nienawidzę mszyc, są okropne. Chyba użyję tego roztworu z mleka, może naprawdę pomóc :)

 3. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  To jest chyba mój coroczny problem. Skąd się bierze ta mszyca?? O kilku sposobach z tych podanych nie słyszałam w ogóle. Może w tym roku jak mszyca znów się pojawi uda mi się ją skutecznie wytępić.

 4. Ewa
  Ewa says:

  Mszyce mogą być poważnym problemem ogrodnictwa, niektóre gatunki drzew są przez nie szczególnie lubiane. Do tej pory walczyłam z nimi mechanicznie, ale teraz skorzystam z porad :)

Komentowanie wyłączone.