Energia geotermalna

Energia geotermalna

Skąd pochodzi geotermia?

Energia geotermalna zalicza się do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Pochodzi ona z samego jądra Ziemi, którego temperatura wynosi ponad 5000°C Na powierzchni Ziemi geotermia pojawia się jako para wodna, lub gorąca woda. Jej wykorzystanie jest wprost nieocenione.

Gdzie ja wykorzystać?

Energię geotermalną można wykorzystać w wielu gałęziach przemysłu – m.in. w ciepłownictwie do ogrzewania pomieszczeń, w energetyce do produkcji energii elektrycznej, także w celach rekreacyjnych – w basenach kąpielowych. Polska posiada duży potencjał geotermiczny – znajduje się tutaj wiele basenów sedymentacyjnych, czyli zbiorników wodnych (np. jeziora). Wykonuje się więc wiele odwiertów, aby pozyskać wody geotermiczne.

Złoża w Polsce

W Polsce istnieje kilka zakładów ciepłowniczych, wykorzystujących źródła geotermalne:

 • Bańska Niżna
 • Pyrzyce
 • Czarnków
 • Mszczonów
 • Uniejów
 • Lasek

Dlaczego warto ją zastosować?

Geotermia nie produkuje żadnych substancji szkodliwych, które mają wpływ na efekt cieplarniany. W dodatku nie jest zależna od pogody, tak jak ma to miejsce przy energii cieplnej, czy wiatrowej. Znacznie zmniejsza także koszty ogrzewania i przede wszystkim jest niewyczerpana. Dlatego warto pomyśleć nad jej wykorzystaniem, mając także na uwadze założenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

4 replies
 1. Haska
  Haska says:

  Warto inwestować tam, gdzie można uzyskać niewyczerpalne źródło energii. Nie rozumiem, dlaczego ludzie z takim trudem myślą o lepszej przyszłości.

Komentowanie wyłączone.