Ekoenergia z drzwi obrotowych

Zielona energia pozyskana z drzwi obrotowych!

Na niecodzienny pomysł wpadli właściciele holenderskiej kawiarni – Natuurcafe La Port. Aby dostać się do kawiarni trzeba minąć obrotowe drzwi – a owe obrotowe drzwi spięte są z agregatem prądotwórczym. Dzięki temu, każda osoba przechodząca  – tak wchodząca jak i wychodząca – dzięki temu, że skrzydła drzwi przesuwają się, produkuje pewną ilość prądu. Agregat prądotwórczy zamienia energię kinetyczną na energię elektryczną.

Z wyliczeń przygotowanych przez właścicieli kawiarni wynika, że drzwi te wytwarzają około 4600 kWh – nie jest to wynik powalający, jednak wykorzystanie drzwi w tak ekologicznym sposób zasługuje na uznanie. Być może będzie to przyczynkiem do wprowadzania kolejnych modyfikacji, które w przyszłości w większym stopniu pozwolą zaoszczędzić energię elektryczną.

8 replies
 1. Szymon
  Szymon says:

  Super pomysł, wykorzystanie takich zwykłych rzeczy codziennego użytku może przyczynić się do polepszenia warunków ekologicznych na świecie.

 2. Mania90
  Mania90 says:

  Pomysł GENIALNY !! Najciekawsze rzeczy kryją się w prostych czynnościach :D Ciekawe czy ci ludzie są świadomi że prąd generują :) Widzę jasna przyszłość dla takich drzwi :)

 3. monka
  monka says:

  Każda próba dbania o środowisko jest godna pochwały. Tego typu urządzenia powinny być montowane w galeriach handlowych i na stacjach metra/kolei, gdzie ludzie chodzą praktycznie cały czas. Może przy pewnych modyfikacjach uda się osiągnąć o wiele lepszy wynik :)

 4. Ada
  Ada says:

  Świetny pomysł! Nie zdajemy sobie sprawy, ile przedmiotów codziennego użytku moglibyśmy wykorzystać w innym celu, chociażby jak w przypadku tych drzwi.

Komentowanie wyłączone.