Mydło domowej produkcji

Czy z tłuszczu ze smażenia można coś wyczarować?

Okazuje się, że tak! Tłuszcz po smażeniu można bardzo dobrze wykorzystać. Da się go przerobić na mydło gospodarcze! Artykuł ten wcale nie jest kierowany wyłącznie do właścicieli restauracji, barów, zakładów przetwórstwa – wręcz przeciwnie, opisaną w nim metodę możecie wykorzystać samodzielnie w domu.

Domowa produkcja mydła wydaje się dziwna? Niestosowna? Jeśli nie utylizujecie zużytego tłuszczu w inny sposób, każda alternatywa (w tym produkcja mydła) będzie dobra.

Od czego zacząć?

Zaplanuj produkcję mydła – zbieraj zużyty olej po smażeniu frytek, pączków (olej z mięsa raczej się nie nada bo będzie w nim sporo „farfocli”). Przygotujcie ustronne miejsce do trzymania przepracowanego oleju – olej można trzymać w słoikach w ciemnej szafie lub schowku. Pamiętaj – nigdy pod żadnym pozorem nie wylewaj zużytego oleju do zlewu!!!

Jak zrobić mydło gospodarcze?

Przygotuj 1 litr oleju, 100 g smalcu, 1 łyżkę soli, 135 g wodorotlenku sodu i 300 g wody. Wszystkie zużyte tłuszcze możesz zmiksować (tzn. słonecznikowe z rzepakowymi i każdym innym). Olej musi być przefiltrowany, np. przez drobną gazę. Do wysokiego metalowego wiaderka z wodą wsyp wodorotlenek sodu i wymieszaj. Uważaj, ta mieszanka sprawi, że naczynie się rozgrzeje. W drugim wiaderku przygotuj olej, a gdy wodorotlenek z wodą będzie miał temperaturę oleju, wlewaj go powoli do wiadra z olejem. Dodaj sól, która sprawi, że mydło stwardnieje. Przelej mydło do foremki – wykorzystaj cokolwiek nieprzeciekalnego i najlepiej nie z plastiku np. drewniane pudełko, metalowe miseczki itd. Mydło będzie twardniało około 48 godzin. Mydło nie będzie gotowe od razu – można je wypróbować po około 4 tygodniach, jednak najlepiej pozostawić je nawet na 4 miesiące – wtedy uzyska najlepsze właściwości.

Do czego wykorzystać takie mydło?

Do czyszczenia plam i silnych zabrudzeń, raczej nie do mycia rakJ Dlaczego warto wykorzystać przepracowany olej do produkcji mydła?? Bo to ekologiczne, ekonomiczne i logiczne!:)

9 replies
 1. Aniaha
  Aniaha says:

  a czy można czymś zastapić smalec?
  I czy takie mydło można używać jako bazę do proszku do prania, płynu do mycia naczyń itp?

 2. Paweł
  Paweł says:

  Pomysł dobry, jednak w dzisiejszych czasach mało kto będzie miał na tyle czasu i chęci, aby zrobić takie mydło – składowanie, czekanie, filtrowanie.

 3. Tatiana
  Tatiana says:

  Jak będę miała wolną chwilę,to spróbuje wyprodukować takie mydło :) a może mi się uda :p jak z niczego zrobić coś, lubię to! :D

 4. Ada
  Ada says:

  Zawsze się zastanawiałam, jak można wykorzystać zużyty olej, ale takie mydło jednak mnie nie przekonuje. Znacie jeszcze jakieś inne sposoby?

 5. Paulina
  Paulina says:

  Wow, bardzo ciekawy pomysł. Nigdy nie słyszałam o takim mydle, ale na pewno go wypróbuję bo nie lubię marnować rzeczy!

Komentowanie wyłączone.