Ekologiczna jazda

EKO-driving czyli ekologiczna i ekonomiczna jazda

Charakter prowadzenia samochodu ma wpływ na jego wydajność, ale i zużycie paliwa i eksploatację samochodu. Razem z kilkoma naszymi poradami dowiecie się jak oszczędzać paliwo i samochód, a przy okazji nie obciążać tak bardzo środowiska.

 

Po pierwsze: MNIEJ GAZU

Staraj się nie nadużywać pedału gazu, skoro nie musisz. Na przykład ruszając z parkingu, włączając się dopiero do ruchu, nie pal gumy i nie ruszaj z całym impetem. Kilka sekund niższych obrotów ciebie i ruchu drogowego nie zbawią, a paliwa zostanie!  Pamiętaj, że nie musisz też gwałtownie przyspieszać – stosuj technikę dynamicznej jazdy – im częściej hamujesz np. na światłach, tym gorzej dla Ciebie. Oczywiście jeśli jest czerwone światło, musisz to zrobić, ale prowadząc dynamiczną jazdę powinno się udać jechać niemal bez zatrzymywania.  No chyba, że mieszkasz w dużym ultrazakorkowanym mieście.

Po drugie: JAK NAJWYŻSZY BIEG

Biegi zmieniaj dość płynnie – nie trzymaj samochodu na najniższych biegach – wtedy spalanie jest zdecydowanie najwyższe. Poza tym, częstsza jazda na wysokim biegu wydłuża żywotność sprzęgła i skrzyni biegów (które jak być może wiesz nie należą do najtańszych części).   Różne źródła podają, że w myśl zasady ekodrivingu należy zastosować się do następującego schematu: 1 bieg- ruszanie, 2 bieg – ok 10km/h, 3 bieg- ok. 30 km/h, 4 bieg – ok. 40 km/h i piąty od 50km/h.

Po trzecie: NAUCZ SIĘ HAMOWAĆ SILNIKIEM

Po czwarte: ZADBAJ O CIŚNIENIE W OPONACH

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest niezwykle istotnym czynnikiem bezpiecznej i komfortowej jazdy. Zadbaj o to nie tylko gdy wyjeżdżasz w dalekie trasy, ale i na co dzień. Zaleca się sprawdzać ciśnienie w oponach nawet co dwa tygodnie!

Źle dobrane ciśnienie zdecydowanie prowadzi do szybszego zużycia opony – może być też niebezpieczne.

Po piąte: GAŚ SILNIK NA POSTOJU

Jeśli wiesz, że samochód będzie stał bezczynnie dłużej niż 30 sekund- wyłącz silnik. Możesz to zrobić np. w sytuacji gdy czekasz na pasażera lub na sygnalizacji świetlnej, która wyświetla (w zasadzie odlicza) czas do zmiany sygnału z  czerwonego na zielony.

Po szóste: NIE NADUŻYWAJ PRĄDU

Wiadomo, w samochodzie dostępny jest prąd. Nie nadużywaj go jednak jeśli nie musisz. Nie trzymaj w gniazdach ładowarek, kamer, nawigacji jeśli nie są ci aktualnie potrzebne.

 

8 replies
 1. kolijuhy
  kolijuhy says:

  ekodriving to genialny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy a przy okazji można dać odetchnąć środowisku

 2. Dusiol
  Dusiol says:

  Póki nie wpuścimy do produkcji masowej samochód napędzanych niekonwencjonalnymi źródłami energii, jak choćby prądem czy wodą, należy dbać o to, co robimy z naszymi autami. Im mniej zużywamy paliwa, tym lepiej nie tylko dla nas, ale i dla naszego portfela!

 3. nim123a
  nim123a says:

  Jest tylko jedna rzecz który może pomoc prowadzącym samochody, obniżenie cen paliw i żadna ekonomiczna jazda nie będzie potrzebna.

 4. Magdalena47709
  Magdalena47709 says:

  niby proste rzeczy a w życiu codziennym się o nich nie myśli. To gaszenie na postoju jak dla mnie chyba ciężki do wprowadzenia

 5. rysz_ka
  rysz_ka says:

  Fajny artykuł o ekoSAMOCHODACH! Młodzi kierowcy coś o tym wiedzą :) Ekologiczna i ekonomiczna jazda jest teraz na egzaminie państwowym w części praktycznej.

 6. ekologiczne torebki
  ekologiczne torebki says:

  Ludzie niestety nie rozumieją zupełnie potrzeby dbania o środowisko i ekologii…Coraz częściej odnoszę wrażenie, że jeśli o coś się apeluje, to ludzie jakby na złość pokażą, że zrobią inaczej! ;/ Nie inaczej jest z ekonomiczną/ekologiczną jazdą. „Moje auto, zrobię co będę chcieć!” – z takim podejściem spotkać się można coraz częściej. Cóż, robią na złość głównie sami sobie, nie słuchając dobrych rad, no ale co tam będziemy gadać…

Komentowanie wyłączone.