Grafen

Grafen i pająki

Co to jest grafen?

Grafen – ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak atomy węgla, które łączą się ze sobą w sześciokąty. Wygląda dosłownie jak plaster miodu.

Najdroższy materiał na świecie

Nad grafenem pracowało wielu naukowców, ale dopiero polscy opracowali technologię, która pozwoli produkować grafen o wiele taniej niż dotychczas. Grafen do niedawna był najdroższym materiałem na świecie.

Jakie ma właściwości?

Grafen przede wszystkim doskonale przewodzi ciepło, jest niezwykle wytrzymały i o dziwo elastyczny. To włókno węglowe może w niedługiej przyszłości zrobić ogromną rewolucję praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Być może dzięki niemu zwiniesz swój telewizor w rulon?

Zastosowanie grafenu

Grafen znajdzie zastosowanie w produkcji różnego rodzaju układów scalonych. Być może zastąpi wkrótce także popularny krzem, gdyż wykazuje o wiele lepsze przewodnictwo elektryczne.  Znajdzie zastosowanie w produkcji różnego rodzaju wyświetlaczy – telewizorów, smartfonów.

Grafen i pająki

Włoscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak grafen odziaływuje na pajęczaki. Spryskali więc cząsteczkami grafenu kilka pająków z rodziny Pholcidae i ze zdumieniem stwierdzili, że zaczęły one produkować superwytrzymałą sieć. Podobno sieć pajęcza z dodatkiem grafenu jest w stanie utrzymać nawet spadający samolot.

5 replies
 1. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Spadający samolot utrzymany w sieci pajęczej? Rzeczy niemożliwe stają się możliwe….

 2. Ada
  Ada says:

  O nie, teraz naukowcy będą spryskiwać pająki. Jak mi taki wejdzie do mieszkania, to ucieknę, gdzie pieprz rośnie i nigdy do niego nie wrócę. :D

 3. Szymon
  Szymon says:

  Studiuję nanotechnologię i technologię procesów materiałowych i grafen to faktycznie przyszłość technologii i nauki.
  Pozdrawiam!

Komentowanie wyłączone.