Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego – bać się czy nie bać, oto jest pytanie!

Barszcz Sosnowskiego to roślina o której w ciągu ostatnich kilku tygodni zrobiło się bardzo głośno. U jednych wzbudza paraliżujący lęk, u innych tylko zaciekawienie. Czym jest barszcz Sosnowskiego i gdzie występuje?  Jak wygląda i czemu jest taki groźny?

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce (oczywiście występuje też w innych krajach, głównie w Europie wschodniej). W wielu przypadkach nawet dotknięcie rośliny powoduje poważne oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Barszcz Sosnowskiego przypomina duży koper – osiąga rozmiary od 1 do 4 metrów. Posiada długą prostą łodygę, duże pierzaste liście, które przypominają wyglądem egzotyczne rośliny oraz bardzo charakterystyczne białe kwiaty w baldachimach.

Dlaczego to właśnie latem Barszcz Sosnowskiego jest tak groźny? Roślina zawiera bardzo duże ilości olejków eterycznych, które pod wpływem wysokiej temperatury i światła słonecznego może powodować bardzo silne oparzenia. Co ważne, reakcja na kontakt z rośliną nie jest natychmiastowa – objawy oparzenia pojawiają się od pół godziny do dwóch godzin po kontakcie z barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego naturalnie rośnie na Kaukazie – głównie wzdłuż górskich potoków. Do Polski przywędrował jako roślina „pastewna”, która miała służyć do przygotowywania paszy dla krów i świń. Roślina ta stwarza duże zagrożenie dla człowieka i jego zdrowia, dlatego też jest skutecznie usuwana, choć walka z nią jest bardzo trudna bo roślina jest niesamowicie plenna.

Co ciekawe, w latach 40 w Związku Radzieckim z barszczu Sosnowskiego uzyskiwano biomasę do opalania! Na wszelki wypadek unikajcie Barszczu Sosnowskiego jak ognia – zaspokoić ciekawość można oglądając zdjęcia w internecieJ

11 replies
 1. Ainaq
  Ainaq says:

  Ta roślina jest trująca. Zabiła z tego co wiem jedną osobę, bo przez przypadek ją ucieła, bo myślała, że to jest koper. Więc uważajcie.

 2. Kinga
  Kinga says:

  Bardzo dobrze, że takie tematy są poruszane w sieci – trzeba ostrzegać ludzi jak tylko się da. Szczególnie narażone są dzieci, które same bawią się na podwórkach.

 3. Basia
  Basia says:

  wiedziałam, że ostatnio sporo mówi się o tej roślinie, ale prawdę mówiąc nie znałam konkretów. dziękuję bardzo za te informacje :)

 4. Dorota_61176
  Dorota_61176 says:

  Nie ma chyba co, na siłę się nakręcać. Do tej pory jakoś sobie z tym radziliśmy i nikt tego nie nagłaśniał. Jesteśmy mądrym narodem! :)

 5. Bartek kowcz
  Bartek kowcz says:

  Trzeba się bardzo bać i bacznie obserwować czy nie rośnie w naszej okolicy. Mój sąsiad kilka dni temu wyładował w szpitalu bo chciał ta roślinę wyrwać samemu bez rękawiczek.

 6. Paweł
  Paweł says:

  Moje dzieci lubią chodzić po wszelkiego rodzaju chaszczach i poznawać w ten sposób przyrodę. Aż się boję pomyśleć, co by się stało, gdyby dotknęły tej rośliny. Zwłaszcza, że starszy siedmioletni syn ma alergię na wiele czynników zewnętrznych. Ostatnio coś go ugryzło, spuchł i musieliśmy pilnie jechać do lekarza. Dostał serię dwóch bolesnych zastrzyków. Barszcz Sosnowskiego pokazujemy mu w internecie, tłumaczymy, że jeszcze gorzej spuchłby niż po tych ugryzieniach.

Komentowanie wyłączone.