Dom pasywny

Gotowe domy pasywne – z czym to się je?

O domach pasywnych mówi się wiele, hasło to przewija się również w dyskusjach o charakterze ekologicznym. Wiąże się to z wieloma pytaniami, niedomówieniami i wątpliwościami. Czy na pewno wiemy czym są i jaki płynie z nich pożytek? Najprościej można zdefiniować dom pasywny jako dom pełen ekologicznych rozwiązań. Inżynierowie poszli o krok dalej – teraz oferują również pasywny dom gotowy, kupowany w całości – zupełnie jakby zjeżdżał z taśmy produkcyjnej. Domy pasywne tworzone są w fabrykach – nie są wznoszone bezpośrednio na placach budowy. Gotowe domy stawia się na wcześniej wylanych fundamentach – potem pozostaje już tylko wykończenie domu wedle własnego gustu i zapotrzebowania.

Z jakimi kontrowersjami spotykają się osoby zainteresowane domami pasywnymi? Po pierwsze przeraża ich cena. Fakt faktem – domy pasywne są finalnie droższe niż tradycyjne budownictwo – wynika to przede wszystkim z wykorzystania większej ilości materiałów izolacyjnych oraz najlepszej jakości okien, drzwi, systemów wentylacji. Takie materiały i techniki wykonania mają na celu zabezpieczyć dom przed zbędną utratą ciepła, co przełoży się na ogromne oszczędności.  Koszty eksploatacji w takim domu są kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż w tradycyjnym budownictwie.

Wiele osób obawia się także, że domy pasywne, skoro produkowane w fabryce, mogą nie być tak wytrzymałe jak te stawiane przez budowlańców – nic bardziej mylnego. Domy pasywne produkowane są z najwyższą dbałością o każdy szczegół – są droższe ale tylko dlatego, że wykonane są z dużo lepszych i trwalszych materiałów, co sprawi, że dom wytrzyma długie lata.

Domy pasywne mają wiele zalet – jedną z nich jest fakt, iż powierzchnię wewnętrzną można dowolnie przerabiać – w domach takich jest niewiele ścian nośnych co daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Budowa i charakter domu pasywnego sprawiają, że w domach takich nie ma konieczności montowania tradycyjnych kaloryferów czy ogrzewania kominkowego – zazwyczaj wystarcza niskoemisyjne ogrzewanie podłogowe – dodatkowe warstwy izolacyjne zastosowane w ścianach domu sprawiają, że dom szybko się nagrzewa i utrzymuje dobrą dla człowieka temperaturę.

Dom pasywny to dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie wygodę, dbają o ekologię i chcą zainwestować w bezpieczną przyszłość. Dla tych, którzy obawiają się zbyt dużych inwestycji mamy dobrą wiadomość – kosz wybudowania domu pasywnego jest tylko o 10-15% większy od tradycyjnego budownictwa. Dodatkowo na budowę takich domów można dostać dofinansowanie z programów rządowych.

2 replies
  1. domikr
    domikr says:

    Marzę o tym, by w przyszłości wybudować dom pasywny. Myślałam, że wiąże się to z większymi kosztami. Poza tym kwestia dostanie dofinansowania też jest kusząca. Pozdrawiam.

Komentowanie wyłączone.