Miswak

Miswak – ekologiczna szczotka do zębów

Czy szczotka do zębów jest jedynym narzędziem do czyszczenia jamy ustnej? Okazuje się, że nie! Znawcy alternatywnych metod czyszczenia zębów doskonale wiedzą, że istnieje ich całkiem sporo. Jedną z takich metod jest czyszczenie zębów miswakiem. Czym jest to ość zwierzęco brzmiące narzędzie?

Miswak to gałązka drzewa arakowego, która posiada bardzo silne właściwości bakteriobójcze oraz wybielające. Dodatkowo, w korzeniu miswaka zawarta jest krzemionka, która bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem osadów z powierzchni szkliwa. Jak wygląda samo czyszczenie zębów miswakiem? Wystarczy kawałek gałązki miswaka – żucie tej gałęzi sprawia, że jej końcówka się rozwarstwia. Końcówka gałązki jest więc rozwłókniona – daje to namiastkę tradycyjnej szczotki do zębów.

W miswaku zawarty jest izotiocyjanian benzylu – to właśnie ta substancja nadaje miswakowi bakteriobójcze właściwości. Miswak należy zamoczyć w wodzie, rozgryźć i żuć. W czasie żucia w ustach mogą pozostawać kawałki kory i włókna – należy wówczas przepłukać usta wodą. Stosując miswak musimy być również przygotowani na jego eteryczną woń – wszak to gałązka arakowca:) Jedna gałązka miswaku może posłużyć nawet na 50 myć! Kiedy końcówka traci aromat, należy ją przyciąć i rozpocząć żucie od nowa.  Po wszystkim gdy miswak jest zużyty można go wyrzucić na kompost lub do odpadów biodegradowalnych.

7 replies
 1. Paweł
  Paweł says:

  Ale super metoda. Można rzuć ją zamiast gumy do życia ;-) . Jeśli można, poproszę o więcej informacji – ile czasu należy rzuć? oraz gdzie pozyskać można taką gałązkę miswaka? Chętnie spróbowałbym tej metody.

 2. zuza11
  zuza11 says:

  Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Niesamowita sprawa :) Muszę się tym bardziej zainteresować, tym bardziej, że to później ekologiczny odpad, nie ma takiego problemu jak ze szczoteczką.

 3. Klaudynka
  Klaudynka says:

  Miałam pastę do zębów z miswakiem i zastanawiałam się, czy jest dobra. Jak widać, dokonałam słusznego wyboru :)

Komentowanie wyłączone.