Ekologiczna walizka

Utylizacja niebezpiecznych odpadów w walizce?

Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej zaprojektowali neutralizator odpadów niebezpiecznych. W zasadzie to przenośny utylizator formą przypominający walizkę. Jest on niewielki, ale jego moc jest wielka! Standardowo do utylizacji i neutralizacji odpadów niebezpiecznych (co wiąże się z silnymi związkami chemicznymi, organicznymi, promieniotwórczymi) używano promieniowania UV bądź też poddawano je procesowi elektrolizy. Odpady, które były poddawane procesowi elektrolizy były neutralizowane w oparciu o elektrolizę z użyciem grafitu – grafitowa elektroda szybko jednak się psuła, więc naukowcy rozpoczęli pracę nad alternatywnym rozwiązaniem.

Nowa technologia zaproponowana przez naukowców z Gdańska oparta jest o zwykłą elektrolizę z użyciem dwóch elektrod – elektrody ze stali nierdzewnej i elektrody nanodiamentowej z domieszką boru. Płynący pomiędzy nimi prąd neutralizuje niebezpieczne związki zawarte w odpadach znajdujących się w walizce. Związki te zmineralizują się i uproszczą do produktów podstawowych. W ten sposób w procesie utylizacji nie powstają żadne półprodukty szkodliwe dla środowiska naturalnego, a cały proces można nazwać zieloną utylizacją.

Wynalazek jest jeszcze w formie testów, ale wiele wskazuje na to, że już wkrótce trafi do produkcji.

Więcej informacji u źródła: http://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/nanodiamenty-a-utylizacja-niebezpiecznych-odpadow?p_p_auth=04a19FXb&redirect=http%3A%2F%2Fpg.edu.pl%2Faktualnosci%3Fp_p_auth%3D04a19FXb%26p_p_id%3D101_INSTANCE_hWGncmoQv7K0%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_NestedTabPortlet__column-1_1%26p_p_col_count%3D2

2 replies
  1. Paweł
    Paweł says:

    Miło się czyta artykuły, w których nasi naukowcy tworzą dobra, dzięki którym środowisko będzie czystsze.

  2. Agnieszka_57094
    Agnieszka_57094 says:

    Rozwój nauki połączony z dbaniem o środowisko to coś pięknego, tylko tak dalej to może wkrótce pozbędziemy się hałd śmieci na śmietniskach, które tam zalegają, nie tylko będziemy utylizować odpady niebezpieczne.

Komentowanie wyłączone.