Chodnik który oczyści powietrze

Chodnik, który oczyści powietrze!

Dziś mamy dla Was krótkiego, ale za to jakiego newsa! W Boguchwale na podkarpaciu powstaje pierwszy w Polsce chodnik oczyszczający powietrze! Jak to możliwe?

Materiały wykorzystane do budowy chodnika mają specjalne właściwości. Kostka chodnikowa, która będzie układana w Boguchwale powstała z Tiocemu. Tiocem to specjalny rodzaj cementu (zawierający domieszkę dwutlenku tytanu), który w kontakcie z promieniami słonecznymi zmienia swoje właściwości – pochodzące ze spalin tlenki azotu zgromadzone w kostce chodnikowej, tiocem przekształci w bezpieczne jony azotanowe. Powstałe w wyniku takiej reakcji (tiocem – słońce –spaliny) jony azotanowe zostaną następnie wypłukane przez deszcz. Pochodzące ze spalin tlenki azotu niestety gromadzą się w strukturach infrastruktury drogowej, i choć nie zdajemy sobie z tego sprawy – trują nas każdego dnia. Dzięki takiemu chodnikowi jak temu z Boguchwały, ryzyko negatywnego wpływu spalin na nasze zdrowie będzie nieco zmniejszone.

Jak dokładnie działa Tiocem? Dowiedz się ze strony producenta: http://www.tiocem.pl/technologia

11 replies
 1. Paweł
  Paweł says:

  Czym nas jeszcze zaskoczą wynalazcy ?
  Jeśli ten chodnik ma właściwości oczyszczające, to w zimie zarządcy muszą go potraktować priorytetowo i jako pierwszego odśnieżać ;-).

 2. pokergirl
  pokergirl says:

  Za każdym razem jak wchodzę na przystek-eko jest pod wrażeniem, ile to wynalazków jest tworzone, by tak jak w/w artykuł chodnik czyścił powietrze. Jestem zdumiona, że technika idzie do przodu. Kiedyś to było nie do pomyślenia. Tiocem- owszem przydatny materiał. Ale działający tylko przy promieniach słonecznych, a co jeśli ich nie będzie?

 3. Bartek kowcz
  Bartek kowcz says:

  Świetny pomysł, jeszcze o tych kostkach nie słyszałem. Muszę odwiedzić to miasto i zobaczyć jak to wygląda.

 4. Kuba22
  Kuba22 says:

  Nasuwa się tylko jedno pytanie: czy jony azotanowe, które spłyną do gleby, nie będą miały negatywnego wpływu na roślinność?

 5. Magdalena47709
  Magdalena47709 says:

  Zdolnych mamy ekologów. Pracuje w branży budowlanej i aż poszukam ile kosztuje taka kostka

 6. zuza11
  zuza11 says:

  Coś podobnego! Ciekawe, czy za kilkanaście lat doczekamy się takich chodników w każdym mieście. Byłoby super – szczególnie w zatłoczonym Krakowie…

Komentowanie wyłączone.