EKO-zmywarka

Ekologicznie ze zmywarką

Jeśli ekologiczny styl życia jest ci bliski z pewnością wiesz, że jednym ze sposobów wprowadzania oszczędności na wodzie i czasie jest zmywarka. Zmywarka nie tylko pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za wodę czy gaz (jeśli masz wodę ogrzewaną gazem), alei zaoszczędzi sporo Twojego cennego czasu, który możesz spędzić na dużo przyjemniejszych czynnościach niż zmywanie naczyń!

Zmywarka to inwestycja – należy się więc liczyć ze sporym wydatkiem. A im lepsza, nowocześniejsza, bardziej pojemna i ekologiczna tym droższa. Na zmywarkę na potrzeby typowej polskiej rodziny (2+2) należy przyjąć kwotę ok. 1300-1800 zł za zmywarkę. Ale zakup taki zwróci się bardzo szybko – finansowo potrwa to rok, dwa lata, ale satysfakcja z zaoszczędzonego czasu będzie natychmiastowa.

Zmywarka pozwoli Ci zaoszczędzić sporo wody – jest to po pierwsze oszczędność na rachunkach, ale co ważniejsze – to ogromny ukłon w stronę środowiska naturalnego. Zmywarki zużywają na cykl zmywania od 3 do 11 litrów wody (średnio). Na zwykłe zmywanie zużywasz około 50 litrów wody (zakładając, że zmywasz po obiedzie dla całej rodziny). Jak to możliwe, że zmywarka zużywa mniej wody? Jest to na tyle inteligentne urządzenia, że po pierwsze najpierw namacza brudne naczynie, potem spłukuje je kilkukrotnie tą samą wodą, która krąży w „bębnie” zmywarki. Zmywarka filtruje wodę, więc nie wygląda to tak, że brudną wodą myje brudne naczynia. Gdy naczynia są odmoczone i opłukane, pod wpływem podgrzanej wody rozpuszcza się detergent – z reguły jest to kapsułka umieszczona w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu pojemniczku. Naczynia zmywane są strumieniami wody wypuszczanymi pod ciśnieniem przez zmywarkowe „deszczownice”. Na koniec naczynia płukane są czystą gorącą wodą i jeśli zmywarka ma taką funkcję – suszone.

Warto podkreślić, że zmywarka nie pobiera ciepłej wody a podgrzewa ją we własnym zakresie. Jeśli płacisz osobno za ciepłą i za zimną wodę – oszczędzasz jeszcze więcej, ponieważ ciepła woda z miasta jest dużo droższa niż zimna. A prądu zmywarka zużyje zupełnie niewiele. Jest wysoce prawdopodobne, że nie wzrost zużycia energii byłby niezauważalny, jednak zważywszy na to, że w czasie w którym normalnie zmywałabyś/zmywałbyś naczynia teraz korzystasz z dobrodziejstw elektroniki (komputer, TV, wieża, konsole itp. Itd.)

4 replies
 1. Paweł
  Paweł says:

  My zmywarkę mamy od 5 lat i nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Np. wczoraj były syna urodziny, przyszło ok. 15 osób. Żona przygotowywała wcześniej jeszcze poczęstunek – ciasta, sałatki – zmywarka „prała” brudne talerze, a żona mogła robić kolejną sałatkę.
  Nie wspomnę po imprezie – nie wyobrażam sobie stania 2-3 godz. i szorowania talerzy, itp.
  W życiu codziennym też dzięki niej oszczędzamy wiele czasu, przy dwójce małych dzieci – polecam każdemu. Fakt, wydatek jednorazowy dość spory, ale szybko zwraca się.

 2. Marta Rko
  Marta Rko says:

  Mam zmywarkę od 1,5 roku, na początku koszta były wysokie ale teraz widzę rachunki z każdym miesiącem maleją.

 3. Jan_26524
  Jan_26524 says:

  Ja osobiście od zawsze puszczam zmywarkę na program ekologiczny. Myje w pół godziny, zużywa mało wody, a naczynia i tak są czyste.

Komentowanie wyłączone.