Halofity

Halofity – Słonorośla jako biopaliwo

Susza w Polsce

Sytuacja pogodowa w Polsce ujawniła niskie zasoby hydrologiczne Polski. W polskich rzekach i jeziorach dramatycznie spadł stan wód, spowodowany suszą. A woda jest przecież niezbędna nie tylko do życia, ale i w wielu gałęziach przemysłu.

Zasoby wodne Ziemi

Aż 96% zasobów wodnych Ziemi stanowią wody słone, niestety tylko 4% to woda słodka, która stanowi źródło życia dla ludzi, wielu zwierząt i roślin. Dlatego też ludzkość podejmuje działania polegające na uzdatnianiu wody słonej do picia oraz wykorzystaniu jej w różnych gałęziach przemysłu.

Halofity – co to jest?

Halofity, zwane także słonoroślami, to rośliny słonolubne, które jak nazwa wskazuje, potrzebują do przetrwania słonej wody. Najnowsze badania pokazują, że halofity mogą zrewolucjonizować rynek biopaliw. Zawierają one olej, który doskonale nadaje się do jego produkcji.

Biopaliwo z halofitów może być doskonałym źródłem paliwa do silników odrzutowych, dlatego też spory udział w działaniu biorą firmy związane z przemysłem lotniczym.

Projekt BIOJet

BIOJet Abu Dhabi to wspólny projekt kilku światowych potentatów, którzy  sponsorują badania nad halofitami. W Emiratach Arabskich powstaje właśnie farma słonorośli, która ma służyć do produkcji paliwa. Miejmy nadzieję, że badania przebiegną pomyślnie.

1 Odpowiedzi
  1. Paweł
    Paweł says:

    Dobrze byłoby, aby znaleźć produkty, dzięki którym można by było na masową skalę produkować paliwo. Trzymam kciuki za powodzenie, bo biopaliwo jest potrzebne.

Komentowanie wyłączone.