Oszczędzanie energii

Oszczędzanie po polsku!

Oszczędzanie energii w domu po Polsku!

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że w naszych domach zużywa się coraz więcej niepotrzebnej, a w zasadzie marnotrawionej energii. Jak temu zapobiec? Co zrobić, by po pierwsze oszczędzać zbędnie wydawane pieniądze (na rachunek za prąd) a po drugie by zadbać trochę o nasze środowisko? To ważne nie tylko w świetle rosnących rachunków za prąd, ale i ostatnich wydarzeń, kiedy to polska energetyka zwyczajnie „nie wyrabiała”  przez temperatury. Warto wiedzieć jak można uniknąć kryzysowych sytuacji, wprowadzając w życie niewielkie tylko zmiany.

Gaszenie światła – standard

To już chyba standard, który większość z nas ma zakodowany. Jeśli nie przebywamy w danym pomieszczeniu – gasimy światła. Powietrze nie potrzebuje się oświetlać, więc jeśli nie ma nas w danym pomieszczeniu – nie marnujmy energii i gaśmy światło. Wiąże się z tym również kwestia wymiany żarówek na energooszczędne – choć początkowo wymiana wszystkich żarówek wiąże się z inwestycją (są po prostu droższe od tradycyjnych) to taka inwestycja bardzo szybko się zwraca. Zwraca się koszt zakupu i to z nawiązką, bo zmniejszają się rachunki, a żarówki mają dłuższą żywotność niż tradycyjne.

Eko-Oznakowanie

Kupując nowy sprzęt sprawdzaj dokładnie co kupujesz. Jeśli z bogatej oferty możesz wybrać sprzęty EKO – ale takie, które są naprawdę eko a nie pseudo eko bo mają tylko naklejony zielony listek – wybierz je w alternatywie dla nieeekologicznych. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić lub porównać – poproś o pomoc fachową obsługę sklepu.

Odmrażanie lodówki

Wbrew pozorom nawet tak rzadko wykonywana czynność jak odmrażanie lodówki ma znaczenie. Lodówka, która długo nie była odmrażana ma pojemnik do mrożenia pokryty grubą warstwą śniegu – zużywa wtedy znacznie większe ilości energii. Ważne jest również abyśmy przestrzegali zasad odpowiedzialnego używania lodówki. Nie zostawiajmy otwartych drzwi i nie wkładajmy zbyt ciepłych posiłków do lodówki – może się szybko popsuć.

Pralka na pełnym obrocie

Dzisiejszy rynek pralek daje nam bardzo dużo możliwości. Większość pralek oznaczonych znakiem eko – wcale taka nie jest. To tylko chwyt marketingowy na który łapie się wiele osób. Sprawdźmy czy pralka ma program krótkiego prania, prania w niskiej temperaturze oraz jak duży bęben posiada. Im większa tym lepsza, bo pranie zrobimy rzadziej i więcej na raz. Starajmy się prać przy pełnym załadowaniu bębna – wtedy najbardziej efektywnie wykorzystamy zarówno zużyty prąd jak i wodę.

Stand-by – tak czy nie?

Większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych – począwszy od tv, przez komputery po czajniki i tostery włącznie – posiadają funkcję stand-by  (uśpienie), czyli taką, która umożliwia szybkie włączenie sprzętu. Taka funkcja i pozostawienie sprzętu w fazie uśpienia nie oznacza wcale – mimo iż sprzęt teoretycznie nie pracuje – że nie jest pobierana energia. Wręcz przeciwnie – urządzenia nadal pobierają prąd, co automatycznie przedkłada się wyższe rachunki.

Chcesz być bardziej eko? Zacznij od małych kroczków – nie musisz przechodzić prawdziwej rewolucji od razu – krok po kroku wprowadzaj w swoje życie codzienne małe ekologiczne kroczki, a zanim się obejrzysz będziesz 100% eko!

1 Odpowiedzi
  1. sowaee
    sowaee says:

    my też oszczędzamy, co prawda bardziej ze względów finansowych, no ale jakby na to nie patrzeć też w jakiś sposób się przyczyniamy do tego eko :)

Komentowanie wyłączone.