Kaloryfery przed sezonem

Przygotuj kaloryfery do sezonu

Choć jesień jeszcze nie nastała, warto już teraz przygotować się do zbliżającej się jesieni. A jeśli jesień to i remonty, modernizacje itd. Dzisiaj proponujemy Wam krótki artykuł mówiący o tym jak w domu, mieszkaniu, firmie przygotować grzejniki do sezonu grzewczego.

Po pierwsze – czyszczenie

Grzejniki należą do miejsc bardzo często pomijanych w codziennych porządkach – no tak, to nie półki ani szafy z których korzystamy codziennie. Kaloryfery bardzo się kurzą – warto pamiętać, że kiedy zostaną uruchomione w sezonie, a nie będą wyczyszczone, pod wpływem konwekcji ciepłego powietrza cały kurz wraz z unoszącym się ciepłym powietrzem powędruje w pokojową przestrzeń. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla alergików. Dlatego też warto zadbać o wyczyszczenie zewnętrznych powłok kaloryfera przed sezonem. Jak to zrobić? Odkurzyć odkurzaczem, następnie w miejsce trudnodostępne dotrzeć szczotką (zmiotką) z wąską końcówką. Na sam koniec wymyć na mokro. Należy pamiętać aby w sezonie regularnie przecierać na mokro kaloryfer.

Po drugie – test ciśnienia i odpowietrzanie

Te czynności mają na celu po pierwsze sprawdzenie stanu technicznego urządzenia, a tym samym potwierdzenie jego bezpieczeństwa i skuteczności. Zazwyczaj czynności te wykonują zobligowani do tego specjaliści – w blokach są to osoby wyznaczane przez zarządców nieruchomości, spółdzielnie, a w domu można to zrobić samodzielnie lub wezwać fachowca. Jak to zrobić? W górnej części konstrukcji kaloryfera znajduje się zawór odpowietrzający. Aby go odkręcić trzeba użyć bądź śrubokrętu bądź dedykowanego urządzenia wskazanego przez producenta kaloryfera.  W budynkach jednorodzinnych należy dodatkowo sprawdzić ciśnienie instalacji wodnej – można to sprawdzić w znajdującym się przy urządzeniu grzewczym manometrze. Jeśli w domu posiadasz kocioł, piec, kominek – Twój instalator powinien poinstruować Cię lub zapewnić o regularnych wizytach, na których przeprowadzi te czynności.

Test ciśnienia i odpowietrzenie mogą wykazać ewentualne nieszczelności i przecieki – jeśli tak się stanie, zdążysz jeszcze przed sezonem zmodyfikować instalację, aby w sezonie cieszyć się ciepłym ogrzewaniem w całym domu (mieszkaniu).

Po trzecie – kwestia estetyczna

Z pozoru błaha sprawa, która może okazać się gwoździem do grobowej –w tym wypadku energetycznej – deski. Jeśli na swoim kaloryferze zauważysz odprysk powłoki lakierniczej – zadbaj o uzupełnienie tego ubytku. Taka nawet niewielka dziurka może stać się ogniskiem korozji, przez którą ciepłe powietrze może uciekać, a ogrzewanie nie będzie tak wydajne jak powinno. Wystarczy uzupełnić lukę specjalnym środkiem – dostępnym w każdym markecie budowlanym – można takie lakiery kupić w sztyfcie lub w sprayu.

Zadbaj o swój kaloryfer już teraz! Kończące się wakacje powinny być dla Ciebie dzwonkiem, który przypomni o rozpoczynającym się wkrótce sezonie grzewczym.

6 replies
 1. Andrzej
  Andrzej says:

  Bardzo ciekawy artykuł, dzięki któremu po przeczytaniu dowiedziałem się dużo cennych porad których nie wiedziałem do tej pory np, odprysk powłoki lakierniczej. Ja sam czyszczę kaloryfer za pomocą odkurzacza lub szmatki.

 2. Osti
  Osti says:

  Zawsze szukałam przyczyny i dziwiłam się dlaczego tak często kicham skoro staram się na bieżąco sprzątać w swoim pokoju, wydawało mi się, że niczego nie pomijam. Czytając ten artykuł uświadomiłam sobie, ze zapomniałam o kaloryferze … chyba dlatego, ze nie wiedziałam w jaki sposób go czyścić, okazuje się, ze użycie odkurzacza sprawdza się doskonale przy różnych zakamarkach jakie posiada :) Dodatkowo dowiedziałam się, ze należy też go odpowietrzyć a wtedy będzie cieplej :) Super porady,proste i praktyczne!

 3. pistacja
  pistacja says:

  Takie poradniki zawsze są w cenie, ludzie mają za sobą nie jeden sezon grzewczy, a do dziś potrafią mieć problem z procedurą wprowadzającą kaloryfery w nowy sezon.

 4. Ada
  Ada says:

  Zatważający jest fakt, że wiele ludzi nie ściera z kurzu kaloryferów. Jak można tego nie robić? Powierzchnia jak każda inna, a kurzy się nawet mocniej przez firanki – siedlisko roztoczy. Dobrze, że napisaliście ten artykuł, może niektórzy zaczną bardziej dbać o swój dom.

Komentowanie wyłączone.