Smog

Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową!

Ważne wieści  z kancelarii prezydenta RP – Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową. A w zasadzie podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska, potocznie zwaną ustawą antysmogową. Dzięki owej ustawie, samorządy lokalne będą mogły jeszcze skuteczniej dbać o jakość powietrza w mieście.

Jak mówi minister środowiska, Maciej Grabowski, „zapotrzebowanie społeczne na wprowadzenie zmian usprawniających walkę ze smogiem jest ogromne, dlatego bardzo cieszę się z decyzji Pana Prezydenta. Narzędzia, które oferuje ustawa, pomogą skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w polskich miastach i zwiększą komfort życia ich mieszkańców. Nowelizacja wpłynie też pozytywnie na zdrowie Polaków”.

Jakie możliwości samorządom daje ustawa antysmogowa? Na mocy uchwał sejmiku wojewódzkiego, samorząd będzie mógł dokładnie określić rodzaj i jakość paliw dopuszczonych do stosowania w domowych piecach.  Samorządy będą uprawnione do wyznaczania standardów technicznych tychże pieców.

Na podstawie wyników badań można domniemywać, że sytuacja w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat uległa znacznej poprawie, głównie dzięki modernizacjom w sektorze przemysłowym. W wyniku prowadzonych modernizacji i nałożonych na przemysł obowiązków, udało się ograniczyć emisję zanieczyszczeń, i tak. Emisja dwutlenku siarki spadła o ponad 70%, emisja tlenku azotu spadła o 40%, a innych zanieczyszczeń pyłowych o 80%. Oczywiście nie jest to jeszcze sytuacja, gdy wszystko można postrzegać w „różowych barwach” jednak tak znaczna poprawa pozwala mieć nadzieję, że będzie tylko lepiej. A ustawa antysmogowa podpisana przez prezydenta zdaje się to potwierdzać.

 

źródło: http://www.mos.gov.pl/artykul/7_24968.html

3 replies
  1. klaudia.krakow
    klaudia.krakow says:

    Cieszę się bardzo z owej decyzji prezydenta. Powietrze w Krakowie jest w stanie tragicznym czuć zapach siarki gdy wychodzi się z budynku, jest to dla mieszkańców i przyjezdnych bardzo duży problem, ponieważ Kraków jako miasto królewskie i przedewszystkim Polskie znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie trzeba z tym walczyć choćby nawet takimi sposobami jak w Niemczech poprzez zakaz wjazdu samochodom które przekraczają normy.

Komentowanie wyłączone.