Escherichia Coli

Bakterie jelitowe produkują paliwo

Pałeczka okrężnicy

Bakteria E.coli (Escherichia coli), zwana także pałeczką okrężnicy, to bakteria jelitowa, która bierze udział w rozkładzie pokarmów. Może jednak wywoływać liczne schorzenia u ludzi. Najnowsze badania fińskich i angielskich naukowców dowodzą także, że zmodyfikowana bakteria E.coli może produkować paliwo.

Zmodyfikowana bakteria i propan

Już niewielka przeróbka bakterii pałeczki okrężnicy wykazała, że produkuje ona propan, który w większych ilościach może służyć jako paliwo. Modyfikacja polegała na zamianie cukru (glukozy) w tłuszcze. Można je zastosować w silnikach diesla. Takie paliwo jest nie tylko nowoczesne i tańsze, ale również ekologiczne. Ponadto nie koroduje silnika.

Obiecujące badania

Trzeba przyznać, że badania są bardzo obiecujące. Obecnie naukowcy pracują nad wytworzeniem większej ilości paliwa z E.coli, gdyż pozyskany propan jest raczej w małych ilościach. W ciągu najbliższych kilku lat ma to się jednak zmienić i bakterie jelitowe przyczynią się do produkcji biopaliwa na globalną skalę. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

6 replies
  1. Paweł
    Paweł says:

    Ja wolałbym, aby to się nie udało. Dlaczego? Niech te pałeczki przedostaną się do środowiska – jakaś mutacja, itp. i powstanie nowa odmiana choroby. Z bakteriami proponuję ostrożnie, Lepiej na biopaliwie się skupić.

Komentowanie wyłączone.