Microlattice

Microlattice czyli najlżejszy materiał świata!

Microlattice do najnowsze osiągnięcie naukowców z HRL Laboratories – microlattice jest nawet 100 razy lżejszy od styropianu! Jego gęstość wynosi 0,9 mg/ml! Materiał ten w 99 procentach składa się powietrza! Pozostały odsetek czyli około 0,01 % to sieć pustych rurek połączonych ze sobą. Grubość ścianek rurek wynosi około 100 nanometrów – są to zatem najcieńsze rurki świata. Aby przybliżyć skalę, można porównać to do ludzkiego włosa. Średnica rurek o których mowa jest około 1000 razy mniejsza niż średnica przeciętnego ludzkiego włosa.

Microlattice jest tworem składającym się ze stopu niklowo-fosforowego. Stop ten podczas procesu produkcji powlekany jest na polimerową strukturę, któ®a następnie jest usuwana. Ta ultra lekka metalowa struktura to właśnie microlattice.

Jak wskazują twórcy najlżejszego materiału na świecie, mimo swojej niesamowitej lekkości nadal ma wiele cech typowego metalu. Pochłania energię, jest bardzo sprężysty i niezwykle wytrzymały. Jak twierdzą badacze z HRL Laboratories, jajko owinięte w microlattice spuszczone z 25 piętra wyjdzie z upadku bez szwanku! Najnowsze plany wskazują, że jeśli materiał przejdzie serię wnikliwych badań i testów, już wkrótce posłuży do budowania ultralekkich samolotów!

Zapraszamy na film pokazujący czym jest i jak działa microlattice.

Źródło: HRL Laboratories, LLC.

3 replies
  1. pistacja
    pistacja says:

    Przyszła mi na myśl zbroja przyszłości, zupełnie nieodczuwalna, lekka, wspaniała. Naukowcy nigdy nie przestaną zadziwiać!

  2. Paweł
    Paweł says:

    Jeśli w przyszłości miałby być w masowej produkcji i wykorzystywany w branży odzieżowej, czulibyśmy się lekko i zwiewnie. Choć już materiały są lekkie, nie jak kiedyś swetry wełniane i kurtki puchowe ciężkie; ale ten materiał robi wrażenie.

Komentowanie wyłączone.