Autostrada dla motyli

Autostrada dla motyli

Obecny świat zdominowany przez człowiek i nowoczesne technologie nie jest wymarzonym miejscem dla owadów. Łatwego życia nie mają motyle, które przemieszczają się na duże odległości. Dlatego wkrótce powstanie specjalna „zielona autostrada” umożliwiająca swobodne migrowanie motylom monarchom.

Każdego roku te piękne motyle masowo pokonują dystans 3000 km. Jesienią przemieszczają się z północnej części Ameryki do Meksyku lub na Florydę, a na wiosnę powracają na północ. Według badaczy zimę na terytorium meksykańskim spędza aż 1,5 miliona monarchów. Swoimi oszałamiającymi skrzydłami w kolorze intensywnej pomarańczy przykrywają niemal całkowicie korony drzew. Widok pomarańczowego lasu zapiera dech w piersiach.

Coroczne wędrówki monarchów są fantastycznym zjawiskiem w przyrodzie. Naukowcy biją jednak na alarm. Istnieje bowiem ryzyko, że już niedługo te niezwykłej urody podróże dobiegną końca. Winowajcą jest żywność GMO i jej uprawy. W ciągu ostatnich 20 lat populacja monarchów zmniejszyła się aż o 90%. Najwięcej szkody monarchom wyrządziła technologia upraw GMO i stosowane na nich monokultury i środki chwastobójcze. Uprawy genetycznie modyfikowanej soi i kukurydzy znajdują się w tych samych miejscach co trojeść – roślina niezbędna tym motylom do życia.

Aby uratować owady przed zagładą, amerykańscy urzędnicy w porozumieniu z Narodową Federacją ds. Dzikiej Przyrody wpadli na pomysł utworzenia „zielonej autostrady”. Wzdłuż międzystanowej autostrady numer 35 zostaną posadzone rzędy trojeści. Droga dla motyli ma zająć 80 000 hektarów i udrożnić trasę migracji monarchów. W Stanach Zjednoczonych trwa również akcja „Zostań motylim bohaterem”. Każdy mieszkaniec może zgłosić się po nasiona trojeści i zasadzić je we własnym ogródku lub na pobliskiej łące. Przyrodnicy mają nadzieję, że te działania uratują motyle przed wyginięciem.

5 replies
  1. 19Gosia94
    19Gosia94 says:

    Słyszałam o ptakach, które pokonują takie odległości, ale przyznam, że nie o motylach :P Co do GMO to mam mieszane uczucia. W każdym razie dobrze, ze jest plan powstania tej autostrady.

  2. Paweł
    Paweł says:

    Nawet nie wiedziałem, że tak małe istotki potrafią aż taki dystans przelecieć !!! Szkoda byłoby tak pięknych motyli. Ale też widać, ile genetycznie modyfikowanej żywności jest produkowanej … ech .. szkoda słów.

Komentowanie wyłączone.