Plastik z krewetek

Bioplastik z krewetek

Tworzywa sztuczne opanowały już praktycznie każdą dziedzinę naszego życia. Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez plastiku, który wykorzystywany jest między innymi do produkowania obudowy do telefonu komórkowego, zabawek i różnego rodzaju pojemników. Niestety, plastik jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Jest jednak szansa, że będzie go można zastąpić bioplastikiem.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że do produkcji przedmiotów codziennego użytku można wykorzystać bioplastik ze skorup krewetek. Taki bioplastik ma te same właściwości co sztuczny odpowiednik, ale nie wyrządza szkody środowisku naturalnemu. Nie wymaga wycinania drzew i nie zagraża źródłom żywności.

Obecnie większość bioplastików powstaje z celulozy, zaproponowana przez naukowców alternatywa potrzebuje jedynie chitosanu. To rodzaj chityny, naturalnego polimeru, występującego pod postacią muszli krewetek. Materiał ten jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych materiałów organicznych na Ziemi.

Uniwersyteckim badaczom udało się wykorzystać materiał opierający się na chitynie do produkcji złożonych, trójwymiarowych kształtów. Skorzystali przy tym z techniki odlewania i formowania wtryskowego. Wyprodukowane przez nich przedmioty rozkładały się w ciągu dwóch tygodni po powrocie do środowiska naturalnego i jednocześnie uwalniały składniki odżywcze wspomagające rośliny. Dzięki temu odkryciu może już niedługo bioplastik pochodzący od skorup krewetek zyska na popularności i zastąpi sztuczny, groźny dla naszej planety, plastik.

5 replies
 1. Jacek
  Jacek says:

  Kolejna zadziwiająca mnie informacja! Kocham krewetki :) Jeśli to faktycznie możliwe to będzie super.

 2. Ada
  Ada says:

  Uwielbiam newsy o dążeniach naukowców do poprawy stanu Ziemi. A krewetki uwielbiam, będę zaś uwielbiać jeszcze bardziej, kiedy opracują uzyskiwanie bioplastiku z ich skorup.

 3. Jan_26524
  Jan_26524 says:

  No i mamy przyjemne z pożytecznym. Pewnie będzie trzeba wyławiać więcej krewetek, a co za tym idzie, cena ich spadnie :)

Komentowanie wyłączone.