Ekologiczne wesele

EKOLOGICZNE WESELE – jak zorganizować i czy warto?

Zwolennicy ekologicznego trybu życia starają się w jak największym stopniu wieść ekologiczne życie. W niektórych sytuacjach może się to okazać bardzo trudne, ale wciąż możliwe.  Czy da się urządzić eleganckie, wytworne, a jednocześnie ekologiczne wesele? Oczywiście!

Na co zwrócić uwagę? Jakie elementy można potraktować stricte ekologicznie?

Najważniejsze – miejsce. W zasadzie planowanie wesela powinno zacząć się od daty, jednak czasami po wyborze daty okazuje się, że jest problem ze znalezieniem miejsca. A gdyby tak podejść do tego od drugiej strony, najpierw wybrać miejsce, a potem datę? Jakiego miejsca szukać? Przede wszystkim jeśli stawiasz na ekologię, wybierz takie miejsce do którego wszyscy goście (z kościoła lub urzędu stanu cywilnego) dotrą na pieszo. Wspólny spacer sprzyja integracji, a do tego nie trzeba martwić się emisją spalin. Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj wesele w plenerze – wykorzystaj do tego dodatkowo oświetlenie zasilane panelami słonecznymi lub poszukaj zakątka, który organizuje ekologiczne wesela – wtedy pójdzie ci znacznie szybciej i łatwiej.

Zaproszenia – jak zaprosić, żeby było tradycyjnie, ale ekologicznie? Jeśli papierowa wersja nie ma dla Ciebie aż takiego znaczenia, zaproś gości osobiście, mailowo lub telefonicznie. Tak będzie najtaniej, najbardziej ekologicznie. Osobiście będzie najlepiej – bo i uroczyście i ekologicznie, ale i po prostu elegancko, z szacunkiem dla gościa. Jeśli jednak jesteś zwolenniczką klasycznych zaproszeń, zdecyduj się na wydruk na ekologicznym papierze – powierz to zadanie profesjonalnej drukarni, która Cię nie oszuka i wybierze papier naprawdę ekologiczny, a nie tylko taki, który się takim wydaje.

Menu weselne – to prawdziwa zmora osób planujących wesele. Jak zaplanować ekologiczne menu? Po pierwsze zastanów się nad ilością koniecznych posiłków – zazwyczaj 40% cateringu weselnego ląduje w śmietniku. Zwyczajnie zamawia się go za dużo – goście nie są w stanie tego przejeść. Jeśli boisz się, że jedzenia zabraknie, postaw raczej na rzeczy, które w razie gdyby zostało ich zbyt dużo, można będzie zapakować i podarować gościom. Postaw na dania regionalne, ekologiczne, naturalne.

Dekoracje – jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z oferty firmy wynajmującej ozdoby – nie kupuj czegoś, z czego skorzystasz tylko 1 raz. To wywalanie pieniędzy do śmietnika. Jeśli zależy Ci na świeżych kwiatach, pomyśl o ekologicznych wazonach – ładnych słoikach, butelkach szklanych po winie, które na pewno  piłaś nie raz z narzeczonym… Wybieraj kwiaty sezonowe, najlepiej uprawiane na miejscu.

Suknia ślubna i garnitur – to najtrudniejszy element do przeskoczenia. Każda panna młoda chce wyglądać najpiękniej na świecie – czy da się kupić ekologiczną suknię ślubną? Tak, ale po co kupować, skoro można wypożyczyć? To rozwiązanie (wypożyczenie) jest najbardziej ekologicznym i w sumie ekonomicznym rozwiązaniem. Wypożyczamy taniej suknię, którą i tak potem na zawsze powiesiłybyśmy w szafie i marniałaby przez lata. Mówi się, że suknia ślubna to pamiątka, ale czy w imię ekologii i dobra natury nie można takiej pamiątki mieć jedynie w pamięci, bez jej fizycznego odpowiednika w szafie? Garnitur męski jest o wiele bardziej uniwersalnym strojem niż suknia ślubna- z pewnością Pan Młody będzie miał niejedną okazję, by ubrać go na inne uroczystości. Właśnie dlatego należy wybrać dobrej jakości garnitur, z gwarancją i z uniwersalnym krojem – taki garnitur posłuży na lata (z przymrużeniem oka można stwierdzić, że w zasadzie na zawsze).

Prezenty – czy zależy ci na prezentach? Jeśli tak, zrób listę rzeczy, które naprawdę ci się przydadzą. Jeśli nie, poproś o pieniądze. Jeśli jesteś naprawdę eko i możesz sobie na to pozwolić – poproś gości by zamiast kwiatów i prezentów przynieśli np. karmę dla zwierząt, którą potem przekażesz zwierzakom w schronisku.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – obrączki. Złote obrączki to symbol małżeństwa – nowoczesne, ekologiczne pary zamiast obrączek wybierają inne ekologiczne symbole, np. wegańskie symboliczne tatuaże – to również kwestia do przemyślenia.

Zachęcamy Was do szukania ekologicznych pomysłów w każdej dziedzinie życia, nawet w tak abstrakcyjnej jak przygotowywanie wesela. Kierujcie się dewizą, że gdy czegoś naprawdę się chce, to „wszystko się da”.

5 replies
 1. Magdalena
  Magdalena says:

  Ja i mój narzeczony planujemy ślub kościelny bez wesela. Skromny obiad i to wszystko…nie potrzebujemy zabawy do rana żeby się cieszyć sobą…nawet białej sukni nie chce mieć tradycyjnej – bardziej eko już chyba sie nie da :)

 2. Anita
  Anita says:

  To bardzo cenne porady, w dzisiejszych czasach ludzie myślą – im więcej tym lepiej itp, a to jest złe myślenie. Warto czasem zastanowić się nad umiarem. Nie ma dużej różnicy w sukni ślubnej kupionej a wypożyczonej, a pieniędzy trzeba zapłacić o wiele więcej za coś co i tak użyje się tylko raz w życiu. Dawniej robiło się wesela w plenerze i każdy dobrze się bawił, a teraz każdy patrzy żeby lokal był jak największy i najbardziej ekskluzywny. Takie czasy, ale miejmy nadzieję, że ten trend się zmieni i będzie bardziej eko :)

 3. julka
  julka says:

  bardzo ciekawy artykuł – wydaje mi się, że pomysł ekologicznego wesela załapie bardzo szybko – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy bycie eko jest wszędzie lansowane
  fajna stronka wogóle, żywo się interesuje ochroną przyrody i zwierząt, więc cieszy mnie, że inni też podejmują inicjatywę ;)

 4. Paweł
  Paweł says:

  Przeczytałem artykuł, jednak wg mnie 100% eko wesela nie da się zorganizować. Zawsze znajdą się jakieś detale, które nie będą eko.

Komentowanie wyłączone.