Ultratwarde szkło

Ultratwarde szkło

Rewolucja w przemyśle

Szkło jest wykorzystywane przez człowieka niepamiętnych czasów w bardzo wielu dziedzinach. Szkło jest materiałem bardzo kruchym i raczej mało odpornym na uszkodzenia. Teraz jednak może się to zmienić. Naukowcy bowiem wynaleźli ultratwarde szkło, które może wywołać sporą rewolucję w przemyśle.

Kuloodporne szkło

Japońscy wzbogacili skład szkła jednym z tlenków glinu, co spowodowało, że podatny do tej pory na uszkodzenia materiał stał się niezwykle trwały. Najnowsza odmiana szkła jest podobno twarda jak stal, a nawet kuloodporna.

Zastosowanie komercyjne

Jeżeli ultratwarde szkło znajdzie zastosowanie komercyjne w przemyśle, a z pewnością się to stanie w przeciągu kilku lat, to możemy zapomnieć o stłuczonych ekranach smartfonów, czy  pękniętych szybach. Nowe, ulepszone szkło z pewnością znajdzie też zastosowanie w motoryzacji, budownictwie, czy elektronice. Czekamy z niecierpliwością ;-)

4 replies
 1. Ultorus
  Ultorus says:

  Utwardzane szkło jest już dzisiaj szeroko stosowane w zabudowie wieżowcowej oraz w domach o charakterze widokowym, np na nabrzeżach, czy klifach. Niestety jest dość drogie, ze względu na dodatki pierwiastków, których metody pozyskiwania nie są jeszcze tak proste. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości będzie powstawało więcej takich, miejmy nadzieję inteligentnych konstrukcji, jak choćby samościemniające się ściany. Ogranicza się w ten sposób energię elektryczną w dzień.

  Pozdrawiam. Ultorus

 2. Paweł
  Paweł says:

  Były i są przecież już szyby kuloodporne. Rozumiem, że to nie samo szkło, a materiały naniesione na szkło powodowały ich odporność. Ale faktycznie, patrząc na technikę i jak pękają szkła w smartfonach – to powinni szybko ten nowy rodzaj szkła wprowadzić do masowej produkcji.

Komentowanie wyłączone.